Продължително безработните в България намаляват
Регистрираните в агенциите по заетостта стават по-малко на фона на несигурната икономическа среда

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Броят на хората в България, които не полагат труд от година и повече, продължава да намалява. Това става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в сряда.
Според допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на заетостта продължително безработните са лица с „непрекъснато поддържана регистрация в поделение на Агенцията по заетостта не по-малко от 12 месеца“.
За първото тримесечие на 2025 г. те са 49.8 хил. души, или 42.7% от всички безработни в страната. За сравнение, през същия период на 2024 г. техният брой е бил 78.5 хил. души, или 51.5% от всички безработни.
През миналата година този дял постепенно започна да спада, като значително подобрение е отчетено между второто и третото тримесечие, когато броят е намалял от почти 69 000 души на 58.5 хил. души.
Свита обща безработица
Тенденцията подобрява и коефициента на обща безработица в страната, който до края на март 2025 г. е вече 3.9%, или с 1.1 процентни пункта под нивото от миналата година. Така до края на март 2025 г. общият брой на безработните българи е 116.7 хил. души, от които 63 хил. (54%) са мъже и 53.7 хил. (46.1%) – жени.
Тук е важно да се уточни обаче, че в сметките за безработицата влизат единствено неработещите от икономически активното население. В него попадат както заети, така и незаети лица.
Икономически неактивното население пък включва тези на възраст 15 и повече навършени години, които не са нито заети, нито безработни, вкл. всички лица на възраст 90 и повече навършени години.
Самата група на безработните се състои от хора на възраст 15 – 74 г., които нямат работа, но активно търсят такава и очакват скоро да започнат нова.
Нарастващи заплати
В своята пролетна макроикономическа прогноза за България Европейската комисия (ЕК) прогнозира, че безработицата в страната ще продължи да намалява. Ако за 2024 г. тя е била 4.2 на сто, през 2025 г. се очаква да спадне до 4%, а през следващата година, когато България предполагаемо ще премине в евро, до 3.8 на сто.
Очакват се ограничени загуби на работни места, свързани с влошената икономическа среда и необходимостта от запазване на конкурентоспособността“, посочват от ЕК в доклада.
Според него заплатите в частния сектор ще продължат да се покачват умерено, докато тези в публичната сфера ще се увеличат силно през 2025 г. на фона на стабилното наемане на работни места.