В.Марешки: Във футбола и в бизнеса трябват честни правила
Има много резерви за намаляване цените на лекарствата, но ако се остави старата и корумпирана система, те ще растат нагоре
- Г-н Марешки, наскоро станахте собственик на футболен клуб. Какви бяха мотивите да се решите на такава стъпка?
Бях поканен от клубното ръководство и с тяхно съдействие направихме среща с премиера Бойко Борисов.Той обясни, че след като се работи и печели в България, е добре парите да се връщат обратно в здравеопазване, във футбола и в спорта като цяло, в културата.
- Какви цели си поставяте с отбора на „Локомотив” /Пловдив/?
Аз приемам отбора като една фирма в тежко финансово състояние. Основната цел в момента е стабилизиране на клуба, даване на гаранции и сигурност на футболистите и на спортно-техническото ръководство, че ще си получават заплатите точно и навреме в сроковете, които са уговорени. След стабилизиране на клуба ще мислим по-сериозно и за бъдещето му развитие. Като с всяка закъсала фирма първо ще започнем с оздравителния процес, с възможностите за стабилизирането й, а след това и с развитието й. Аз съм се доказал в това отношение с фирми, които съм извадил от тежко финансово състояние.
- Когато стъпихте на „Лаута”, се зарекохте да водите борба с черното тото? Как ще стане това?
При срещите с мен и вземане на това решение беше наблегнато, че трябва яростно да се противопоставим на този феномен –черно тото, който е явно много силен и обърква мозъците на много хора. Отивам във футбола с ясното съзнание и намерение, че там трябва да се въведат правилата на честната игра, както правя и в бизнеса. Аз нямам никакво намерение да си плащам, за да ставаме шампиони и после да ми се смеят, тогава никой няма да ме уважава дори.
- Как се справя Вашият бизнес в условията на криза? Има ли стъпки, които могат да се предприемат от държавата, за да се подобри средата за бизнес в България?
Всички анализи и резултати показват, че фармацевтичният бизнес е във възход. Ние продължаваме да отваряме нови аптеки ”Марешки” - вече са над 220 в страната. Целта е до края на следващата година да сме във всяка община в България. А ролята на държавата е да направи така, че да има по-малко бюрокрация и да създаде ясни правила, а той бизнесът сам се ориентира.
За съжаление в нашия бранш постоянно са се поставяли някакви капани, усеща се намесата на ретроградивното съсловие, както при предишните правителства, така и сега. Колкото по-бързо здравният министър Десислава Атанасова се откъсне от това влияние, толкова по-бързо ще се въведат правила в бизнеса. Например заради участието на конкуренти в издаването на разрешителни за търговията с лекарства сме чакали по 4-5-6 месеца при условие че срокът за даване на лиценз е 1 месец.
За радост при сегашното правителство това отпадна. Но ето в момента се намериха подводници, които чрез СДС и Ваньо Шарков са внесли проект за промяна в Закона за лекарствата, който сега разрешава една фирма да има 4 аптеки. Те искат да наложат забрана за това. Аз, за да отварям аптеки, това означава, че продуктът и цените ми са добри и хората го търсят. Защо законът трябва да се съобразява с желанието и интересите на няколко фармацевти, а не с интересите на пазара, с интересите на пациенти и клиенти. Особено Законът за лекарствата трябва да гони интереса на потребителите, а не на фармацевтите.
- Предвиждате ли разширяване на бизнеса си и откриване на нови работни места или нови насоки за бизнес?
В нашия бизнес работят около 3000 човека. Развитието на фирмите е в посока болничния пазар, където в момента нямаме пазарен дял.
- Земеделският министър Мирослав Найденов се опитва в споразумение с големите вериги да сложи таван на цените на най-употребяваните хранителни стоки. Редно ли е да има таван и в цените на лекарствата?
Отдавна има таван в цените на лекарствата . Сега разбирам, че здравният министър Десислава Атанасова иска да предложи регулиране в цените не само на лекарствата, но и на хранителните добавки, които се продават в аптеките. Според мен това е много правилно решение, защото маржовете при тях стигат до 30-40%.
- Предстоят ли движения в цените на лекарствата и в каква посока? От къде би могло да се помисли за намаляване на цените – от кой компонент или от коя част на веригата?
Смятам, че търговските надценки при лекарствата и на едро и на дребно трябва да се отрежат с 5%. Здравният министър иска да ги намали с 2% и търговците скачат и срещу това предложение. Но с 2% само е малко и безсмислено. Казвам това с пълното съзнание, че при мен в търговията на едро намаляването с 5% също сериозно ме удря по печалбата и джоба.
Смятам обаче, че мога да намеря баланса между моя интерес и този на потребители. Да, по-малка печалба, но лекарства с по-достъпни цени за хората. Мисля, че предизборно няма да се направят по-големи и резки движения и по-добрият вариант е след вота да се направи цялостна програма, а не да се решава и действа на парче. Има много резерви за намаляване на цените на лекарствата, но ако се остави старата и корумпирана система те ще растат нагоре. Смятам, че доплащането на лекарствата по Здравна каса може да падне от 30 до 70 на сто, ако се намалят търговските надценки и се спре източването на НЗОК.
Ако се намалят търговските надценки на едро и на дребно за лекарствата по здравна каса, цените им ще паднат с 15 на сто и от общо тези 360 млн. лева, които тя плаща, ще се спестят близо 40-50 млн. лева, които, ако се върнат в нея, ще увеличават отстъпките за пациентите.
- Уместна стъпка ли би било намаляването на ДДС за лекарствата?
Според мен е уместна стъпка, като се има предвид, че големите купувачи са НЗОК и болниците, реално държавата плаща това ДДС. Но, за да има баланс до вноса държавата трябва да си прибира ДДС. Ще се спре възможността да се правят разни шашми при вноса особено и най-вече на субстанции. Цените на лекарствата се вдигат, като вкарват субстанции чрез офшорни фирми. Вдига се производствената цена и после продават скъпо на пазара,там е заровено кучето.
- Нормално ли е според Вас фармацевтичните компании –производители да разполагат и с дистрибуторски дружества на лекарства? Как може да се конкурират останалите играчи на пазара на лекарства с тях ?
Това трябва да се промени. Производителите да си бъдат производители, а търговците – търговци. Ако се забрани на производителите да бъдат и търговци, това би довело до положителни промени на фармацевтичния пазар.
- Много се говори за наредбата, позволила болниците сами да си организират търгове за лекарства. Според Вас води ли тази практика до поскъпване на лекарствата ?
Наредбата дава възможност вместо един, търговете да стават десетки. А когато се раздроби обществената поръчка, цената се вдига и се създават много повече възможности за ненормални, непазарни взаимоотношения. Аз съм сигурен, че рано или късно тези търгове ще минат към Здравната каса. Няма как една болница да предвиди точния брой на пациентите, дали ще има преразход или недостиг. А за тези лекарства, които не са за лежащо болни, а за пациенти, които са си у дома и веднъж или два пъти седмично ходят на процедури в болницата, въобще не трябва да има търгове. Лекарствата им се изписват, вземат си ги от аптеката и си правят процедурите в болницата.Направиха тези търгове, за да има далавери.
Схемата се опорочава . Не е нормално аз да съм номер 1 на аптечния пазар и от миналия месец фирмата ми „Фармнет” да е с най-голям дял в търговията на едро, а да съм нула на болничния пазар. Освен това не може една незнайна фирма да стане №1 в търговете на МЗ например при определен министър, министърът пада и фирмата отново отива в небитието. За това се надявам с участието си в политиката да имам възможност да влияя на законодателния процес, за да се въведат ясни правила и да се подобрят драстично цените на лекарствата за българите.