Доларът поскъпна спрямо повечето валути
Спад в цената на петрола

На щатските борси преобладаваше смесена търговия и водещите индекси затвориха на червена територия. Причина за разклащане на пазарите беше предупреждението на президента Доналд Тръмп към Северна Корея, че заплахите им ще бъдат „посрещнати с огън и гняв“. Геополитическото напрежение се очертава да бъде основната движеща сила на пазарите в близко бъдеще, докато провокациите, свързани с ядрено оръжие на Северна Корея, не затихнат.
През деня индексът Dow Jones се спусна за кратко с 60 пункта, но в края на сесията завърши с 33.08 точки по ниско на ниво 22118.42. CBOE Volatility Index (VIX), който измерва „страха“ на пазарите, се покачи с 11%, което говори за колебливост в пазарните участници. Широкият индекс S&P 500 завърши деня с 0.24 на сто по-ниско до 2480.91 пункта, докато Nasdaq изтри 0.21% от стойността си до ниво от 6370.46. Европейските борси се радваха на добра търговия и немският индекс DAX се покачи с 0.28 на сто до 12292.05 пункта, а водещият английски индекс FTSE 100 добави 0.14% към стойността си и завърши търговската сесия при 7542.73 пункта.
Денят започна слабо за долара, но щатската валута обърна тренда и поскъпна спрямо повечето валути. Икономическият индикатор JOLTs Job Openings показа по-добри данни от очакваните, което подкрепи долара и доведе до поскъпване срещу еврото до ниво 1.1754, което е спад за валутната двойка EUR/USD с 0.36%. На фона на поскъпващия долар петролът претърпя спад с 0.34% до 48,99 долара за барел, докато световният бенчмарк Брент можеше да се купи на цена от 52.02 долара за барел, което е поевтиняване с 0.29 на сто. Геополитическото напрежение между САЩ и Северна Корея насочи доста инвеститори към златото, който се слави като убежище по време на пазарна несигурност. Ценният метал поскъпна с 1.09% до по почти 1261 долара за тройунция.
Основното събитие през деня
ще бъдат данните за запаси на лек суров петрол в САЩ към 4 август. Прогнозите са запасите да намалеят с -2100
хил. спрямо стойностите от -1527 хил. за предходния период. Ако очакванията се
оправдаят, това ще окаже положително влияние върху цената на петрола и може да
видим подминаване над психологическата бариера от 50 долара за барел.
Energy
Select Sector SPDR Fund – Дневна
Фондът, който инвестира в енергийни компании, се намира в низходящ тренд и след корекционното движение във възходящ канал може да използваме възможността да влезем в къса позиция. За потвърждение ще изчакаме да се образува по нисък връх, за да сме сигурни, че корекцията е завършила своето движение и може да отворим сделка при следващо низходящо пресичане на индикатора Стохастик. За първа цел използваме психологическата граница под локалния минимум при 63.25 на ниво 63 долара за акция. връщане на цената в границите на канала и покачване над 66.80 ще неутрализира прогнозата ни за задълбочаване на низходящото движение.
EUR/USD
– 4 часова
При валутната двойка EUR/USD се наблюдава повтарящ се модел на пробив и силно поевтиняване, който може да продължи развитието на цената с нов пробив под последната линия на съпротива. Това дава добро ниво за вход в къса позиция, но трябва да сме предпазливи от подкрепата на 1.17. Индикаторът Стохастик е в низходящо движение без да сигнализира за някакво обръщане на посоката. При покачване над средната тренд линия около 1.18 може да очакваме засилване на движението и достигане на нов локален максимум.
OilUK
– 4 часова
Петролът сорт Брент оформя търговия в свиващ се триъгълник от началото на август и предполагаме, че това е знак, че пазара очаква по важно решение от срещите на водещите страни добиващи от суровината, за да поеме в ясна посока. Може да видим опити за пробив под долната граница на триъгълника около $51.60, но очакванията ни са за възобновяване на поскъпването, след като има пробив над линията на съпротива около 52.50 долара за барел.
Nikkei
225 – Дневна
Японският индекс Nikkei 225 от юни се движи в рендж в тесни граници между 19900 – 20250 и текущото ниво съвпада с 50 дневната средна и се доближава до 100 периодната, което показва слабост на пазара и колебливост в пазарните участници. Индикаторът ADХ, който измерва силата на тренда е в ниски стойности, което сигнализира за липса на тренд и показва, че не е добре да се вземат инвестиционни решения на този етап. Покачване над 25 от нивата на индикатора ще означава, че индексът е поел в дадена посока, като може да видим и тествана на 100 периодната средна, която действа като подкрепа и зона за ограничаване на понижението.