„Напълно нова система“: 2022-ра, която предизвика глобална енергийна криза
Цените на газа и петрола достигнаха многогодишни върхове, стимулирайки инфлационната спирала след пандемията

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
За енергийната индустрия 2022-ра ще бъде запомнена като годината, в която руската инвазия в Украйна ускори глобалната енергийна криза. Инвазията и последвалите западни санкции натрупаха нов натиск върху доставките на петрол и газ, които вече бяха обтегнати от бързото икономическо възстановяване от пандемията, пише Euractiv.
Най-големите световни енергийни компании преодоляха прибързаното оттегляне от Русия и отписаха активи за десетки милиарди долари. Европейските нации се бориха да се уверят, че жителите им няма да измръзнат и ще могат да запазят светлините на домовете и предприятията включени.
Цените на природния газ достигнаха многогодишни върхове, а петролът – близо 140 долара за барел, което не е далеч от рекорда за всички времена, стимулирайки инфлационната спирала след пандемията, която предизвика криза на разходите за живот в много страни. Освен това инвазията и последвалите западни санкции доведоха до прекъсване на отношенията и на веригите на доставки, които съществуваха от десетилетия.
Големите световни икономики се бориха да намерят източници на енергия, използвайки абсолютно всичко, което можеха да намерят, за да поддържат светлините включени и да не се стигне до режим на тока. Правителствата настояваха да ускорят внедряването на слънчевата и вятърната енергия, но също и да купуват въглища. Така целите, свързани с изменението на климата, останаха на заден план.
Правителствата похарчиха милиарди долари, за да подкрепят големи комунални услуги, като германската Uniper. Южна Африка преживя най-тежките прекъсвания на тока в цялата си историята. Шри Ланка, с недостиг на чуждестранни парични резерви, просто изчерпа горивото.
Защо това има значение?
Инвазията на Русия в Украйна накара европейските страни да преоценят отношенията си с тази нация, която отдавна е основен доставчик на природен газ на континента. Оттогава западните държави обсъдиха и започнаха да прилагат таван на цените на руския петрол. Европа дискутира и таван на цените на газа, и инвестира повече във втечнен природен газ (LNG), за да посрещне енергийните си нужди.
Станахме свидетели на прекратяването на едно успешно 50-годишно газово партньорство между Русия и Европа“, каза Майкъл Стопард, специален съветник и глобален газов анализатор в S&P Global Commodity Insights.
„Това води до повторно калибриране на търсенето и предлагането. Ще отнеме време и ние ще страдаме от това през 2023 г., та и след това“, допълни той.
Това разделение е очевидно в много страни. Полша е най-бързо развиващият се пазар в Европа по отношение на добавянето на термопомпи. В същото време правилата за ограничаване на смога бяха отложени. Това накара жителите да започнат да изгарят всевъзможни материали - от вредно лигнитно масло до боклуци, за да отопляват домовете си.
В Клодзко, град с 28 хил. жители в югозападна Полша, хората съхраняват боклука за гориво”, заяви кметът Михал Пишко.
Какво да очакваме през 2023 г.?
Безпорядъкът не е свършил. Големите индустриализирани икономики ще се борят за ограниченията на предлагането и през 2023 г., ако не и години след това. Правителствата в Съединените щати и Европа открито се насочиха към подкрепа на „приятелски принцип“ на стратегически доставки за съюзниците, независимо от вероятната по-висока цена. Те засилиха използването на данъчни пакети, също и помощи за разработване на ядрени, слънчеви, вятърни и водородни ресурси.
Техните ходове не са предназначени само като конкретен отговор срещу Русия, но и за противодействие на Китай, чрез разработване на ресурси за компенсиране на господството на тази нация в производството на слънчеви панели и добива на ключови материали за батерии.
Това ще се разглежда като основополагаща година или наистина като начало на една напълно нова система“, каза Франческо Стараче, главен изпълнителен директор на италианската Enel, една от най-големите енергийни компании в света.
„Може да кажем, че през 2022 г. се случиха всички тези неща и донесоха съответните последици. Това е година на прекъсване на навиците и много, много ясна промяна”, допълни той.
С наближаването на края на годината разходите за природен газ и горивото за отопление намаляват, тъй като икономическата активност спада. Но хората все още се борят и може би ще продължават да го правят занапред, тъй като ограниченото предлагане причинява нови ценови шокове.
Отоплявам само стаята, в която съм, и бих пуснала парното само за час. И тогава седя с пуловер, шапка и палто“, каза Рут Йохане, безработна в Ковънтри, Англия, която не може да си позволи да отоплява цялата си къща през зимата.