Необходима е магистрала и ЖП линия между България и Албания
Страната ни е готова да вземе участие в различни проекти в Албания

Президентът Росен Плевнелиев заяви, че въздушната връзка между България и Албания не е достатъчна и трябва да се изгради магистрала, както и ЖП линия. Двете държави са на разстояние само 300 км и създаването на инфраструктура ще насърчи бизнеса между страните. Това коментира държавният глава на срещата с президента на Албания Буяр Нишани, съобщиха от пресцентъра на Президентството.
Двамата президенти обсъдиха освен транспортните, и енергийните връзки между България и Албания. Плевнелиев иска да се създаде енергийна борса в Югоизточна Европа, както и България да стане част от енергийния пръстен, включващ Албания, Сърбия, Косово и Черна гора. Той припомни, че България изнася ток за региона и разполага с два пъти повече енергийни мощности, отколкото са й нужни.
България е готова да вземе участие в различни проекти в Албания, които освен с европейски пари, се финансират и от Тирана, заяви президентът. Според него родните строители могат да предложат конкурентни цени за обектите.
Според двамата държавни глави е жалко, че икономическите и бизнес връзките са далеч от желаното ниво, а между София и Тирана има всички необходими предпоставки за тяхното развитие. Президентите Плевнелиев и Нишани подчертаха значението на енергийната диверсификация за региона и Европейския съюз.
Буяр Нишани съобщи, че Албания е част от маршрута на транс-адриатическия газопровод и че много от балканските държави, разположени на север, имат желание да се присъединят към него, когато стане готов. Той отбеляза, че Албания развива производството на електричество от ВЕЦ и покани българския бизнес да инвестира. Плевнелиев също коментира, че България има интерес от развитието на ВЕИ централи в чужбина.
По време на срещата, бе обсъдена и темата за присъединяването на Албания към Европейски съюз. Албанският президент заяви, че София може да помогне на Албания да усвоява пари от еврофондове. Тирана също така е подкрепила българското предложение за ненарушимост на границите в региона, което беше инициирано от външното министерство начело с Даниел Митов, съобщи Плевнелиев.
Той коментира, че в рамките на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ), чийто ротационен председател е България в периода от 1 юли 2015 до 30 юни 2016 г., предлагаме три инициативи, свързани с изграждането на демократичните институции, енергийната свързаност и диверсификация и справянето с бежанския и мигрантски поток.
По всяка една от тях през първата половина на следващата година ще се състои конференция на високо равнище, чийто домакин ще бъде България, каза още Плевнелиев.
Тема на срещата са били бежанците и мигрантите. Росен Плевнелиев заяви, че никой няма право да отказва убежище на бежанци, ако те го поискат. Но и подчерта, че България различава бежанците, бягащи от конфликтните зони и икономическите мигранти. Според него „не е решение да си прехвърляме бежанци един на друг, не е решение те да се транспортират от една граница до друга граница, не е хубаво това, което се случи на сръбско-хърватската граница“.