Необходимо е партньорство и реални проекти за бедните региони
Трябва да се направи много бърз анализ кой проекти да се финансират с европейски пари и кои с национални, заяви Лиляна Павлова

Снимка: Стоян Йотов
„За да е успешна програмата за целенасочена политика за слабо развитите региони, са необходими партньорство, реални проекти и проектна готовност.”
Това заяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова по време на дискусия от кампанията „ДА! На българската икономика”.
Събитието се проведе в хотел „Маринела”, в него взеха участие политици, представители на бизнеса, държавната администрация, дипломати и медии, предаде репортер на Economic.bg.
„За успешната политика в слабо развитите Северозападна България, Родопите и Странджа, са важни 3 фактора – да имаме ясна програма с цели, които са постижими и наистина ще дадат ефект. Програмата е разписана, качена е на сайта на МРРБ, провеждаме обществени обсъждания на регионално ниво и се надявам да успеем да я превърнем в завършен документ с постижими цели”, каза Павлова.
„Важно е също да имаме реални проекти. В тази програма са описани конкретните предложения и мерки, които сме идентифицирали. Трябва да се направи много бърз анализ на това какви проекти могат да бъдат финансирани с европейски пари и кои от проектите са важни, за да бъдат финансирани с национални пари”, разясни министърът. Третият важен фактор е добрата проектна готовност.
Павлова коментира и интермодалността. „Нормално е изграждането на интермодални пристанища и терминали да започва от Варна. Това е пристанището, за което при визитата ни в Китай беше поет ангажимент за публично-частно партньорство. Държавата не може да инвестира в изграждане на пристанища, но може да ги предостави на бизнеса да развива тяхната инфраструктура”, заключи Павлова.
Тя обясни, че се довършва програмата за национално саниране. Проблемът е, че фирмите или не са искали да работят, или са работили некачествено и трябва да се довършва част от сградите. Във връзка голямата националната кампания за енергийна ефективност Павлова каза, че там са заложени инвестиции от близо 500 хил. лв. „По тази програма имаме 1 млрд. лв. Можем да инвестираме и във втора програма, но въпросът е да докажем ефективност и качество”, обобщи тя.