Окончателно „Лукойл“ ще работи с руски петрол още година
С финалното решение от днес рафинерията ще започне да намалява поетапно количествата на сорт „Уралс“

Снимка: Красимир Свраков
Бургаската рафинерия ще може да работи с руски петрол до 1 октомври 2024 г. Това решение взеха окончателно депутатите днес, след като вчера промяната в срока беше гласувана първо в икономическа комисия.
Миналата седмица депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“, ГЕРБ и ДПС форсираха отпадането на дерогацията за ползване на руски петрол. На първо четене беше решено България да спре вноса на руски нефт, който се ползва в момента от „Лукойл“ и заложиха 30 дни срок от влизането в сила на закона.
Вчера обаче беше решено дерогацията да отпадне след година, а през този период „Лукойл“ поетапно да намалява количествата на сорт „Уралс“, с който работи в момента. Мотивите на решението са, че по-плавният процес ще минимализира рисковете от поскъпване на горивата.
Предупреждението дойде по време на заседанието на комисията от министъра на икономиката Богдан Богданов, според когото ще има скок в цените на горивата и дори дефицит, ако рафинерията бъде принудена да премине толкова бързо към друго гориво.
Според Румен Гечев от БСП дори е възможно България да поиска удължаването ѝ и след 1 октомври 2024 г.
Припомняме, че през май 2022 г. България получи трудно извоювана от финансовия министър Асен Василев дерогация от ембаргото на ЕС върху вноса на руски петрол. Тя важеше до края на 2024 г., оставяйки страната ни като единствената врата за внос руски петрол по море в Европа.
С окончателното решение от днес в периода до 30 септември рафинерията ще намалява поетапно количествата на сорт "Уралс". Според гласуваните текстове до края на тази година рафинерията може да ползва в производството не повече от 80% руски петрол, до 31 март 2024 г. - не повече от 75%, до края на юни - до 50%, и до 30 септември - до 25%.
Разногласията в парламента бяха най-вече заради текста, според който се въвежда изискване оборотът от произведените горива да не е по-нисък от средния за последните пет приключени финансови години. Този текст не се хареса на БСП и "Възраждане".
Според Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ така се задължава частна фирма да работи на максимум 5 години. „Коя частна фирма се задължава пет години да работи на максимален цикъл, къде отива произведената продукция“.
Какво прави този производител, ако е произвел количество? Започва да произвежда на загуба, изхвърля, предоставя безвъзмездно на вас, за да минете от колата на тротинетка. Как ще ограничите частното предприемачество? Вие искате да ги фалирате, за да не дава вашия министър.-председател неудобно интервю, че кабинетите на Радев и сегашният нямат нужните планове, за да взимат парите, каза Цончо Ганев.
С приетите промени се предвижда събирането на енергийни вноски върху транзита и преноса на природния газ от Русия. Те ще са в размер на 20 лв./MWh, а за подаването на акцизни декларации с точните количества руски природен газ ще следи Агенция „Митници“.
Точката отново срещна отпор от проруските БСП и „Възраждане“, според които тази поправка ще доведе до поскъпване на природния газ.
20-те лева на мегаватчас за руски газ ще се отразят на производствените разходи на „Нефтохим“, а оттам на бензиновите колонки“, коментира Румен Гечев, според който тази промяна няма да засегне Русия.
Депутатите приеха предложението на Гечев да отпадне идеята в Закона за запасите от нефт и нефтопродукти 100% от българските запаси от нефт да се съхраняват само в България.
Промяната в закона урежда и фигурата на особен представител в "Лукойл", който ще се назначава от Министерски съвет по предложение на министъра на икономиката. Той ще може да се назначава за срок от 6 месеца като. Срокът може да бъде удължен еднократно. Кандидатите ще представят шестмесечен план за действие, който става част от договора за управление на представителя.