Петков обеща на пътните строители да си получат парите до 30 юни
В съобщението на правителствената пресслужба обаче не се посочва официален срок за изплащане на 655-те милиона

© ECONOMIC.BG / Правителствена пресслужба
Премиерът Кирил Петков е уверил пътните строители, че до 30 юни ще получат 655 млн. лв., които държавата им дължи. Това заяви председателят на Българска браншова камара "Пътища" Стефан Чайков след провела се среща между Петков и бранша. Чайков многократно натърти, че новината е, че вече имат конкретен срок за изплащане на първата част от сумите.
По неговите думи двете страни са провели "задълбочен разговор, продължил повече от час", а отговорите на премиера са били "задоволителни". Засега това са обещания, тъй като одобрението на средствата трябва да бъде гласувано в Народно събрание.
В съобщение на правителствената пресслужба обаче не се посочват конкретни дати за изплащане на сумите.
Пред представителите на строителните фирми премиерът още веднъж акцентира, че правителството е в готовност да им разплати веднага над 600 млн. лева, но за целта е нужна санкция от Народното събрание", посочват от правителствената пресслужба.
Кирил Петков е уверил ръководството на Браншова камара „Пътища“, че останалите 50%, които се дължат на строителния бранш, ще бъдат платени след цялостна проверка и становища на експертни комисии. Министър-председателят бе категоричен, че оценява усилията на строителите, но за да изпълни ангажиментите си към българските граждани, трябва да има увереност, че всички публични средства се харчат по прозрачен и законен начин, завършват от пресцентъра на премиера.
Припомняме, че в НС бе внесено проектопредложение, което позволява Агенция "Пътна инфраструктура" да изплати 50% от дължимите суми за дейности по ремонт и поддръжка на пътната мрежа, както и 100% от сумите за мантинели, знаци и маркировки. Предложението предвиждаше останалите пари да се платят след като завърши ревизията на междуведомствена група, която проверява договорите на пътните строители, чиито стойности са надскочени в пъти.
Миналата седмица предложението стана заложник на битката за управител на БНБ между ПП и ИТН. След това пък премиерът Кирил Петков и ПП поискаха Антикорупционна комисия към парламента да решава за следващите плащания на строителите. В сряда проекторешението се гледа от две комисии в парламента. Бюджетната не стигна до конкретно решение, въпреки че продължи заседанието си рано тази сутрин. След обявената почивка нямаше кворум, за да се гласува предложението на ПП.
Правната комисия пък прие промени, с които останалите 50% от дължимите суми, които трябва да бъдат изплатени на бранша, ще се превеждат само след като междуведомствената комисия представи доклад, който обаче трябва да бъде одобрен от Антикорупционната комисия.
По време на обсъжданията в комисиите се постави въпросът и как ще се осигурят средствата – дали от бюджета на Агенция "Пътна инфраструктура", или от централния бюджет, като изплащането да става с постановления. В предложението на Правната комисия се посочва, че това трябва да става през бюджета на АПИ. Регионалният министър Гроздан Караджов обаче се възпротиви на тази идея.
След днешния разговор с премиера председателят на браншовата камара заяви, че Петков е заявил именно, че останалата сума ще се изплаща само след проверка от Антикорупционната комисия, но въз основа на доклад от междуведомствената група. Работата на групата трябва да приключи в срок до 7 май.
Ние сме спокойни за това, което сме правили и се съгласихме с това предложение", заяви Чайков.
Той допълни, че Камарата ще поддържа връзка лично с премиера и ако нещо не се случва по вина на някой друг, Петков ще бъде информиран.
Относно замразените ремонти на 278 обекти в страната, Чайков заяви, че това е "друга процедура, предмет на отделен разговор". Ако проекторешението днес бъде гласувано в зала, крайният срок на текущите договори на пътните строители ще бъде удължен до 30 септември. Работата по обектите не е започната, а в анексите, подписани миналата година, се предвижда тези ремонти дейности да бъдат завършени в срок до 30 май. Според Чайков това на практика е невъзможно.
С проекторешението ще може да ни възлагат по старите договори ремонт на нови участъци", заяви Чайков.
Браншът остава в протестна готовност.
Междувременно в парламента депутатите все още дебатират по закриването на спецправосъдието. Преди това по предложение на Георги Свиленски народните представители приеха да удължат работното си време, докато двете точки от дневния ред – закриването на спецправосъдието и парите на пътните строители – не бъдат гласувани.
По информация на "24 часа" ИТН ще гласува против направеното предложение на ПП – останалата част от парите (над 500 млн. лв.) да минават през Антикорупционната комисия.
"Щом ще има антикорупционна комисия за МРРБ, да има такава и за финансово министерство и за това на иновациите и растежа, и за всички министерства, които разполагат с държавни пари. ИТН ще гласува против така предложеното от ПП решение, за да може Министерският съвет безпристрастно да взима решение и да се разплаща", коментира Станислав Балабанов, цитиран от медията.