Петролните и газовите компании се насочват към лития
Те се опитват да диверсифицират дейността си, за да осигурят бъдещата си сигурност
Най-големите петролни и газови компании в света проявяват активен интерес към лития с надеждата за технологичен пробив в производството на метала, пише Financial Times.
Equinor, ExxonMobil, Occidental Petroleum и Schlumberger са сред компаниите, които проучват как ключовите технологии около изпомпването и обработката могат да се използват при обработката на литий.
Търсенето на литий достига нови висоти, тъй като светът преминава към електрификация, петролните и газовите компании се опитват да диверсифицират дейността си, за да осигурят бъдещата си сигурност.
Има редица големи петролни и газови компании, които отделят много време и внимание за това как могат да станат големи играчи на пазара на литий“, каза главният изпълнителен директор на TechMet Брайън Менел. Инвестиционният фонд TechMet притежава дял в разработчика на литий EnergySource Minerals (ESM), един от чиито инвеститори е гигантът за петролни услуги Schlumberger.
„Това е естествена еволюция за петролните компании", казва Менел.
За разлика от мрежите за зареждане на EV и вятърните паркове, където те нямат други умения освен управление на проекти, те имат умения за изпомпване на течности под земята."
„Независимо дали става дума за BP, Shell, Eni, Exxon или Equinor, всички те гледат към него“, каза заместник-изпълнителният директор на Vulcan Крис Морено, имайки предвид литиевия сектор.
През следващите години автомобилните компании ще се нуждаят от огромни количества литий за електрифициране на автомобили, тъй като западните страни забраняват продажбите на нови бензинови и дизелови превозни средства, а използването на електрически превозни средства в Китай рязко нараства.
Голяма част от интереса на петролните компании идва с надеждата за разработване на технология за директно извличане на литий (DLE), метод за извличане на литий, който може значително да ускори времето за извличане в сравнение с настоящите технологии. Настоящите методи за извличане възстановяват около 40–60% от наличния литий, докато DLE дава нива на възстановяване от 60–80%. Понастоящем обаче технологията не е доказана в мащаб и са необходими повече изследвания и разработки, за да стане комерсиална реалност.
Компаниите, които инвестират в базирани в САЩ технологии за добив на литий, отговарят на условията за субсидии чрез Закона за намаляване на инфлацията (IRA). Това прави инвестициите в DLE проекти, които в момента се изпълняват в Невада и Юта, привлекателно предложение.