Пътят към изобилието
Теория и практика как да преодоляваме ограниченията, които спъват развитието на бизнеса
Каквато и да е външната реалност, твоята вътрешна нагласа трябва да е по-силна. Така ще си творец на собствения си живот и бизнес. Ако нещо работи добре, значи си го канализирал. Наготово няма как да ти показват пътя. Затова да се учим не само от успешните проявления, но и от онова, което другите не съумяват да направят. За целта е нужно да сме и добри наблюдатели, казва бизнес дама с малък бизнес, която търси практични модели на работа.
Трудностите, проблемите, кризите ни съпътстват и са неизбежни. Но те са и начинът да стигнем до новите възможности. В живота и в бизнеса има много начини нещо да стане, трудностите връхлитат сами, но как да намерим пътя към целта? А имаме ли ясна цел? Ако имаме, няма начин да няма начин, по който да я постигнем. Теорията на ограниченията е добър инструмент в постигането на целите. Това, което винаги имаме в изобилие, са ограниченията – в мисленето, във виждането, в ресурсите и подкрепата. И за да постигнем целите, трябва да открием корена на проблема. Да идентифицираме „тесните места“ и да намерим най-ефективното решение за подобряване работата на цялата система. Промяната обаче е най-постоянното нещо. И ако ние спрем, то светът и пазарът около нас не спират, за да ни изчакат. Ето защо непрекъснатото усъвършенстване и подобряване на процесите е част от решението.
Тесните места
Теорията на ограниченията е разработена от израелския експерт по бизнес управление Елиаху Голдрат, който през 1984 г. я описва подробно в книгата си „The Goal“ („Целта”). Теорията на ограниченията разглежда организацията като система, която се състои от ресурси, свързани чрез бизнес процеси, в които те участват. В тази система съществуват ограничения, също като най-слабите брънки в една верига, които я възпират да работи по-добре и по-лесно да постигне целите си. Голдрат свежда философия на управлението до това непрекъснато да се търсят и отстраняват слабите места в най-важните процеси. Основният стремеж е да се увеличи скоростта. Голдрат твърди, че всяка система, независимо колко добре функционира, има поне едно ограничение, което възпира ефективността й. Препоръчва пет стъпки, с които процесът да стане по-ефективен и така да се ускори: Идентифициране на ограниченията на системата; Вземане на решение как да се използват ограниченията; Подчиняване на всичко останало на взетото решение; Отстраняване на ограниченията на системата; Оценка и затваряне на цикъла.
Къде стяга обувката
Теорията на ограниченията използва различни инструменти за постигане на необходимото усъвършенстване. Ограничението не означава непременно оскъден ресурс. Всяка компания е изправена пред проблем с недостига, никой не може постоянно да разчита на неограничени ресурси. Така че ограничението се явява пречка за постигне на целите. Това налага постоянно да се търсят подобрения, като се идентифицират и отстраняват „тесните места“, които имат свой ход на поява. А тесните места може да са от най-различен характер: Административни ограничения, Ограничения на капацитета, Логистични и материални ограничения, Ограничения от самите хора в екипа, но и от доставчиците, Ограничения на бизнес политиките, Пазарни ограничения, Финансови ограничения.
Печеля – печелиш
Рискове много, докато гоним целта. Как да се избегнат? Никой не е сам на пазара, от това, което някой прави, трябва да печели не само той. Трябва да печели компанията, за да се развива и да инвестира в нови технологии и в нови продукти и услуги. Нейните служители също трябва да са доволни от заплащането и присъствието си в компанията и да са мотивирани да полагат още повече усилия. Доставчиците трябва също да са удовлетворени от взаимодействието си с компанията. И най-важното е клиентът да е доволен от продукта. Добре е компаниите да намерят свой начин, по който да споделят с обществото част от печалбата си.
С планиране
Ето какво казва по темата собственикът на производствен бизнес, който опитва да е консултант чрез своя теория на ограниченията: Трябва да имаш ясна цел и план за осъществяването ѝ. Засееш ли ябълка, първият плод ще го откъснеш на петата година, а от ореха – на десетата. С добро планиране може да осъществиш намеренията си, макар да се появяват много обстоятелства, които ще пречат. Помагай на всички, с които работиш - егоизмът е разрушителен. Светът се движи от постижими цели, от емоциите, от интуицията. Като навигатор в осъществяването на целите прилагайте Теорията на ограниченията. Човекът без самолет или друго летателно средство не би могъл да полети. Така никоя цел не може да се постигне само с висока мотивация. И не стъпка по стъпка, а със скок ще стигате до целта.
С нова формула
Ако искаме да излеем едно и също количество вода от чаша и от бутилка, от чашата ще стане по-бързо, тъй като липсва ограничението на тесния отвор на бутилката. Но вместо да мислим за ограниченията, които сами ни намират, по-добре е да стигнем до рога на изобилието. И ето теорията, която една бизнес дама развива: „Всички се плашат от инфлацията, а аз се насочвам към изобилието. През последната година имам много мечти и цели и смятах, че трябват много пари за осъществяването им. През тази една година имах също толкова много трудности и казуси за решаване, свързани с разработването на продукта и позиционирането на бизнеса. Но на всички трудности се намираше решение и повечето от тях бяха иновативни и непредвидени. Неща, за които преди това не съм се сещала. Стана така, че всичко, което преди година си пожелах, стига до мен умножено. Нещата сякаш идват сами. Получи се приказен механизъм - виждам нещо, което ми е интересно, информация за него изскача от още няколко места и разбирам, че това е нещо за мен. Някъде на заден план чувам гласа на саботьора, но му казвам, че сега моментът не е подходящ да се обажда, защото съм в очакване на възможностите. Натрупаха много невероятни примери и за всичко благодаря. Помощници по пътя винаги има. Дори придобих навик да поглеждам небето и да се усмихвам. Вяра, отворено съзнание, благодарност и доброта – това е моята формула. Споделям всичко това, за да вдъхновя и други да вдигнат глава нагоре и хората с усмивки към небето да станем повече.
Теории и практики много, но всеки сам ще намери онзи модел, който да сработи при него.