Русия все пак плати дълговете си в долари и евро
Москва се отказа от настояването си да плаща в рубли, тъй като това означаваше технически фалит

© ECONOMIC.BG / БТА
Русия в крайна сметка се съгласи да плати в долари падежиращите си задължения, което е коренна промяна в по-ранната ѝ позиция. Но ако не го беше направила, щеше да се счита за неизпълнение на задължението. Москва настояваше да си плаща външните заеми в рубли, но подобна опция не съществува в договорите на страната отпреди 2018 г.
Дали парите ще стигнат до Съединените щати и други западни страни, които санкционираха Русия, все още не е ясно, пише Reuters.
Министерството на финансите на Русия заяви, че е успяло да плати 564.8 млн. долара по еврооблигация с падеж през тази година и 84.4 милиона долара по доларова облигация с падеж през 2042 г.
Министерството заяви, че е насочило необходимите средства към лондонския клон на Citibank, един от така наречените агенти по плащанията на облигациите, чиято работа е да ги изплаща на инвеститорите, които първоначално са отпуснали парите на Москва.
Русия не е обявявала фалит от какъвто и да е вид след финансовия крах през 1998 г. и не е допускала голямо международно неизпълнение по задълженията си след болшевишката революция през 1917 г.
Рискът от технически фалит обаче сега е голям, тъй като страната загуби достъп до половината си валутни резерви, а освен това трябва да плаща за скъпата си война в Русия.
Облигациите трябваше да бъдат изплатени по-рано този месец, но заради гратисния период от 30 дни, заложен в договора, Москва имаше време да плати до 4 май.