С подкрепата на „Има такъв народ“ бюджетът мина първо сито
На първо време депутатите одобриха държавата да поеме 10 млрд. лв. нов дълг до края на годината

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Отцепилите се от управляващата коалиция „Има такъв народ“ все пак гласуваха заедно с доскорошните си партньори и одобриха макар и само на първо четене промените в държавния бюджет. Това стана след няколкочасово обсъждане на изготвената от финансовия министър Асен Василев актуализация на бюджета.
Въпреки подкрепата от формацията на Слави Трифонов, главният финансист на партията Любомир Каримански направи просторен критичен анализ на предлаганите промени. Той подчерта, че в актуализацията липсват реформите, които трябваше да намерят място според коалиционното споразумение. Каримански бе категоричен, че неговите колеги са подготвили свои промени в основния фискален закон на страната и ще ги внесат в парламента между двете четения.
Подобна заявка дадоха и от ГЕРБ, като бившият финансов министър Кирил Ананиев посочи, че партията му ще предложи друг механизъм за увеличението на пенсиите. Ананиев цитира и настоящият гуверньор на БНБ, който преди дни изрази опасения, че залаганите допълнителни разходи от кабинета ще резултират в инфлационна спирала или вдигане на данъци.
Относно вдигането на тавана на дълга за тази година финансовият министър и пред парламента уточни, че това се предлага, за да се рефинансира падежиращ дълг през пролетта на 2023 г. Според Василев обаче е по-добре рефинансирането да се случи още през тази година, тъй като така ще бъде на много по-ниска цена. Идеята му бе защитена и от депутата от БСП Румен Гечев, който изрази увереност, че поемането на нов дълг ще става все по-скъпо заради вдигането на лихвите от страна на централните банки.
Като цяло в актуализацията на бюджета са заложени антиинфлационните мерки, които правителството планира. В стойностно изражение обаче повече от половината средства отиват само за вдигането на пенсиите от 1 юли. Останалите са предназначени за отстъпки за физическите лица при зареждане на горива, за сваляне на ДДС на 0% за хляба, за премахването на акциза от тока и природния газ, за въвеждане на по-ниска ставка от 9% за парното.