Финансовото министерство очаква „Лукойл“ да внесе в бюджета 100 млн. лв. до дни
Плащането е авансово и е свързано с новия допълнителен данък
Финансовият министър Росица Велкова очаква бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“ да внесе в бюджета около 100 млн. лв. до края на седмицата. Плащането е авансово и е свързано с новия допълнителен налог, който в края на миналия месец парламентът одобри, а именно – т. нар. данък свръхпечалба.
В отговор на въпрос по време на пресконференция министърът уточни, че не ѝ е известно да има промяна в позицията на компанията, която през ноември се зарече да прехвърли по-голяма част от дейността си в България и така да плаща по-големи данъци в страната. Това бе заявено при случай, че на рафинерията ѝ бъде разрешен износът на горива въпреки европейските санкции. Дни по-късно кабинетът даде и одобрението си по този казус.
Неотдавна кабинетът отправи питане към Европейската комисия дали полученото изключение от санкциите, влезли в сила на 5 декември, засяга и износа. Позиция дали такова е получено към момента липсва. „Лукойл Нефтохим“ пък посочва, че ако не може да изнася продуктите, част от които дори не са разрешени за употреба в ЕС, няма къде да ги съхранява и на практика ще трябва да спре да работи. Тази теза е подкрепяна и от служебния кабинет. Междувременно обаче в парламента ДПС изготвиха и внесоха законопроект, който да забрани износа на „Лукойл“. Той бе одобрен в една комисия, но отхвърлен в друга.
Иначе по данни на финансовото министерство данък свръхпечалба ще обхване 32 дружества. В интервю за Economic.bg министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов пък посочи, че законопроектът е обсъждан предварително с компаниите от енергийния сектор.
Идеята е новият налог да бъде временен – за тази и следващата година. Свръхпечалбата пък ще се изчислява като разлика от печалбата на дружеството за тази и следващата година и средната стойност на печалбата му за предходните четири години и ще се облага с 33%.