Приходите от ДДС и акциз изостават много от разчетите (инфографики)
НАП донякъде е компенсирала изоставането при косвените данъци с повече събираемост на приходите от заплати и печалбите на фирмите

Снимка: БТА
България не успя да събере планираните приходи от ДДС за изминалата 2022 г. и това се случва за първи път от много години насам. Събраното от Националната агенция за приходите ДДС е с около 690 млн. лв. под разчетите за годината, става ясно от предоставения в парламента отчет на данъчните постъпления от финансовия министър Росица Велкова.
Обикновено през последните години приходите от ДДС винаги бяха подценявани и така в края на годината неизменно се създаваше излишък, който отиваше или за намаляване на дефицита, или за допълнителни харчове в края на годината.
С актуализацията на бюджета през юли депутатите повишиха значително очакванията си за приходите от ДДС, за да оправдаят допълнителните предизборни разходи, за които се надпреварваха. Бруталното пренаписване на Закона за бюджета за 2022 г. и раздуването на разходите накара служебното правителство да откаже да внесе нов закон за бюджета за 2023 г. и предпочете просто да удължи миналогодишния за неопределен срок.
С актуализацията на Бюджет 2022 г. бе продължено действието на по-ниската ставка от 9% ДДС за ресторантьорите, за фитнесите, за книгите и бебешките храни, въведена като антиковид мярка. Наред с това бе добавена нулева ДДС ставка за хляба и брашното, а също така 9% ДДС за парното и природния газ за домакинствата. Успоредно с това депутатите отказаха тогава да приемат акцизен календар, с който да повишат акциза и ДДС-то на цигарените продукти от септември 2022 г.
Така се стигна до неуспеха на приходните звена да съберат разчетените малко над 16 млрд. лв. от ДДС. Все пак благодарение на най-високата за последния близо четвърт век инфлация в България приходите по най-голямото перо в бюджета нараснаха с малко над 18% спрямо предходната година.
Детайлната справка от финансовото министерство показва, че най-много приходи от ДДС са постъпили през август – най-активният за туризма летен месец, когато потреблението нараства. В допълнение, националната статистика показа, че през август инфлацията е малко под пика си за изминалата година от 17.7%.
На другия полюс, най-ниски са били ДДС постъпленията през февруари, който е и най-късият месец.
Приходите от акцизи също изостават от разчетите с около 110 млн. лв. Така общо неизпълнението на косвените данъчни приходи възлиза на около 800 млн. лв.
Въпреки сериозната дупка, хазната е събрала
...повече приходи от планираното...
по линия на корпоративните данъци и тези от доходите на физическите лица. С други думи – от печалбата на фирмите и заплатите на хората, много над очакванията, държавата е компенсирала горните пропуски. Общо по тези две линии в хазната са постъпили 880 млн. лв. над разчетеното в държавния бюджет.
Така в крайна сметка събраните данъци в държавния бюджет през изминалата година са в размер на 31.7 млрд. лв., което е с около 100 млн. лв. над планираното.
На годишна база държавата отчита ръст от близо 5 млрд. лв., или над 16%.