Кое е следващото наистина голямо нещо в технологиите според Бил Гейтс
Не, не става дума за метавселена и Web3

© ECONOMIC.BG / Flickr/DFID
Изкуственият интелект (AI) е следващата голяма технологична промяна, която потребителите могат да очакват през следващите години. Това каза съоснователят на Microsoft Бил Гейтс по време на дискусия в Reddit. Според него метавселената и Web3 са революционни, но не толкова, колкото AI.
Коментарите му идват в момент, когато основателят на Facebook Марк Зукърбърг все повече изглежда като човек, пръснал цяло състояние в преследване на неосъществената си мечта за дигитална вселена, в която всеки влиза, за да се свързва, работи и играе с другите. Припомняме, че върху концепцията за метавселена стъпи и корпоративната промяна в компанията майка на най-голямата социална мрежа, прекръстила се на Meta.
От другата страна е ChatGPT, чатботът на OpenAI, който привлече вниманието на всички. Мнозина смятат, че има потенциал дори да постави на истинско изпитание бизнес модела на Google, предоставяйки нов начин за задаване на въпроси и търсене на информация (б.р. – неслучайно Microsoft инвестира в технологията и има все по-изострящ се апетит към нея, в който редица анализатори виждат желание и шанс да подобри значително търсачката си Bing).
Възходът на AI
AI обаче е е много повече. Наскоро Interesting Engineering съобщи как система, базирана на изкуствен интелект, ще бъде използвана за първи път в историята за съдебна защита в САЩ. Освен че ще помага за проучването на данни по случая, тя се очаква да работи и в реално време, предоставяйки подходящи отговори на обвиняемия през слушалка.
Китайската народна освободителна армия (PLA) пък се довери на технологията и използва AI, за да симулира военни игри за операции за нахлуване в Тайван, където се проследяват кораби на американските военноморски сили и се разполагат електронни противодействия. Въпреки че използването на AI при военни действия е горещо обсъждана тема, Гейтс няма такива приложения предвид, когато говори за революционното бъдеще на технологията.
Вместо това той каза, че е впечатлен от генеративния AI, този вид, който създава ново съдържание. В този ред на мисли милиардерът даде заявка, че иска да използва изкуствен интелект за работата на своята фондация.
Как AI може да помогне
Гейтс е убеден, че изкуственият интелект може да окаже значително влияние в областта на образованието и здравеопазването. Например, може да се използва за обучение на деца по математика, като направи преподаването интересно. В медицината изкуственият интелект може да помогне на хората да получат медицински съвети в региони, където няма достъп до лекари.
На забележка на потребител в Reddit, че въвеждането на AI може да доведе до загуба на работни места за учители и лекари, Гейтс отвръща, че не е съгласен. Нещо повече, според него светът ще се нуждае от повече такива хора, а не от по-малко.
Перспективите на Гейтс може да са повлияни от работата, която той продължава да върши с Microsoft, която според докладите иска да инвестира още 10 млрд. долара в OpenAI. Той обаче не е единственият, който насочва вниманието към изкуствения интелект. На приключилия наскоро технологичен форум CES 2023 бяха показани множество нови приложения, базирани на AI – вариращи от услуги за наблюдение на здравето на домашни любимци до такива, които могат да проследяват хората на пътя, докато шофират.
От това да ви помогне да се гримирате до това да запазите спомените си живи за бъдещо поколение, AI се използва в различни индустрии и поражда нови. Метавселената и виртуалната реалност са доста революционни, но може да не са достатъчни, за да предизвикат промяна на парадигмата в технологичното пространство през следващите години.