Страните, оставящи най-много космически боклук
Боклуците на околоземната орбита не се събират, което може да доведе до сериозни последствия

© ECONOMIC.BG / YouTube
Експерти определиха страните, които оставят най-много боклуци на околоземна орбита. Списъкът с държавите е изведен на Space-track.org
На първо място в класацията е САЩ, които са отговорни за 3999 големи отломки в космическото пространство. С 3961 условни единици космически боклук на второ място се нарежда Русия, следвана от Китай с 3475 условни единици.
На околоземната
орбита са оставени над 14 000 фрагмента от излезли от строя спътници,
космически станции и ракети, a с всеки изминал ден броят им се увеличава.
Около 95 % от това, което обикаля около Земята, се оказва, че е космически боклук- космически станции извън контрол, ракетни части, неаработещи сателити, загубени предмети от астронавти и т.н.
Този опасен отпадък се движи около 10 пъти по-бързо от куршум и му отнема доста дълго време, за да се разпадне до Земята.
“Тези отпадъчни късчета могат да останат в космическото пространство стотици години“, разкрива Бил Ейлър, космически инженер, пред Business Insider.
„През годините страните са разбрали, че са отговорни за отпадъци, допринасящи за риск за собствените им системи, както и за всички останали“, допълва Ейлър, който работи за неправителствена Aerospace Corporation.
Експертите не изключват възможността в бъдеще натрупването на космически боклуци да доведе до т.нар. синдром на Кеслер - хипотетична ситуация, при която космическите боклуци на околоземна орбита ще доведат до пълна неизползваемост на близкия космос. Казано с други думи, на пътя на орбиталните корабостроителници, фабрики и градове има препятствие, което сами сме създали
През лятото на 2017 г. учени от ЕС предложиха да се използват магнитни "влекачи" за събиране на космически боклук. В съответствие с проекта събирачът на космически боклук трябва да съдържа охладени до свръхниски температури свръхпроводящи електромагнити. Ориентирането на "влекача" ще се извършва по магнитното поле на Земята.
Към момента боклуците на околоземната орбита не се събират.