Тръгна онлайн петиция за легализация на марихуаната
Тя е по инициатива на депутата Велизар Енчев, който смята да предложи законопроект

Депутатът Велизар Енчев е започнал онлайн петиция в подкрепа на легализиране употребата на марихуана за медицински цели. До момента под инициативата на независимия народен представител са се подписали на 2800 души (към 7ч. тази сутрин).
"В последните години темата за употребата на медицинска марихуана става все по-актуална, дори в България", отбелязва в петицията депутатът.
Той добавя, че възнамерява през септември да внесе проектозакон за легализиране на канабиса за медицински цели.
„Моля ви, гласувайте тук. Нека чуем гласа на народа“, приканва отцепникът от Патриотичния фронт.
Идеята на Енчев бе лансирана преди няколко месеца, когато той отправи в НС питане към здравния министър Петър Москов по време на парламентарен контрол. Тогава депутатът попита дали е извършен у нас анализ на международните научни изследвания за целесъобразността и необходимостта от прилагането на марихуана при лечение на тежки заболявания, както и дали се обмисля възможността да се разреши използване на марихуана и нейни деривати за медицински цели.
Питането му бе подкрепено с изследвания върху пациенти с множествена склероза, които установяват, че канабиноидите могат да облекчат не само симптомите, но също могат и да забавят развитието на заболяването. Тогава министърът заяви, че се извършват анализи на варианти за легализиране на медицинския канабис. Става дума обаче за ползите от поемането на веществата като лекарства, а не чрез пушене, подчерта Москов.