Тръбите за лупинг „Рупча-Ветрино“ от Вертикалния газов коридор са вече у нас
Проектът се реализира на българска територия от групата на „Главболгарстрой", същинското строителството на Лот 3 започва през септември

© ECONOMIC.BG / Иван Миладинов
(отдясно-наляво) Илия Карабаджаков, изпълнителен директор на „ГБС Енерджи Сълюшънс"; Жечо Станков, министър на енергетиката на България; Димитър Николов, кмет на Бургас, Димитър Сотиров, ръководител отдел Екология и околна среда „Български Морски Флот"
Поредната доставка от тръби за строителството на Вертикалния газов коридор пристигна днес в България. Корабът, превозващ важните материали от Индия, бе посрещнат от министъра на енергетиката Жечо Станков на пристанище „БМФ Порт Бургас“. В рамките на следващите 30 дни тръбите ще бъдат транспортирани до шестте временно изградени строителни бази, разположени по протежението на Лот 3 – Лупинг „Рупча–Ветрино“.
Реализацията на два от трите ключови лупинга на територията на България се изпълнява от дружества от групата на „Главболгарстрой“, с водещ партньор „ГБС Енерджи Сълюшънс“.
Настоящата доставка включва 2 526 тръби и 110 горещо огънати колена, предназначени за изграждането на лупинга „Рупча–Ветрино“ – ключов елемент за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ от България към Румъния. Строителството на участъка се очаква да започне до началото на месец септември,“ съобщи министър Жечо Станков по време на посещението си в Бургас.
Корабът с тръби за ВГК преминава през най-краткия маршрут за доставка - Суецкия канал, Дарданели и Босфора, за да пристигне по график в Бургас
Той допълни, че експлоатационният срок на използваните тръби е около 60 години.
Близо половината от трасето с обща дължина 61 км и диаметър 1200 мм преминава успоредно на Айтовския проход, като включва над 25 км технически предизвикателен планински терен в района на Стара планина. Проектът пресича сложна инфраструктура, включително пътни и железопътни съоръжения, както и повече от 25 стръмни дерета,“ посочи инж. Илия Карабаджаков, изпълнителен директор на „ГБС Енерджи Сълюшънс“.
Той подчерта, че предстои да бъде реализирано едно от най-сложните сондирания, в участъка под автомагистрала „Хемус“, където се изискват изключително прецизни инженерни решения и координация на високотехнологични методи на прокарване.
„Строителството на лупинга Рупча–Ветрино предвижда три безизкопни преминавания под реките Голяма Камчия, Провадийска и Главница. Те ще бъдат осъществени чрез метода на хоризонтално насочено сондиране (HDD), използван при изграждането на Лот 1 Кулата – Кресна с високотехнологичната специализирана машина American Augers DD600, която е единствената от този клас машина на Балканския полуостров“ допълни инж. Карабаджаков.
По изграждането на Лот 3 ще бъдат ангажирани над 450 служители, които ще бъдат релокирани динамично в зависимост от натовареността на отделните участъци, уточняват от „Главболгарстрой“.
Малко повече от месец след официалната инспекция на напредъка по изграждането на Лот 1 от Кулата до Кресна, строителството на лупинга придобива все по-завършен вид. Към настоящия момент се изпълняват дейности по хоризонтално сондиране под автомагистрала „Струма“, както и подготвителни работи за първото хоризонтално насочено сондиране под река Струма.
Министър Станков сподели детайли за поредната доставка на тръби за реализацията на проекта
Изпълнени са над 26 км изкопи за полагане на тръби и повече от 2200 заваръчни съединения, което представлява 26,4 км свързан тръбопровод. Подготвената полоса за трасето е изградена в обем над 42 км от общо 48 км, а разнесените тръби към момента достигат 36 км.
В началото на август се очаква пристигането на последния кораб с тръби, с което ще бъдат завършени всички доставки на материали за изграждането на Вертикалния газов коридор на територията на България. Проектът от българска страна е планиран да бъде завършен до края на 2026 г.
Нашата цел е до края на следващата година газопроводът да бъде въведен в експлоатация“, заяви министърът на енергетиката.