Турция оттегли обвиненията в тероризъм срещу 700 германски фирми
Вътрешният министър на Анкара нарече внесените чрез „Интерпол” обвинения „проблем с комуникациите”

Турция официално оттегли искане към Берлин за помощ при разследването на почти 700 германски фирми, заподозрени, че подкрепят терористични дейности. Това заяви в понеделник говорителят на турското Министерство на вътрешните работи, предава Reuters. По този начин Анкара премахна сериозен проблем в и без това обтегнатите отношения между двете държави, които са съюзници в НАТО.
Турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу е провел телефонен разговор с германския си колега Томас де Мезиер. Сойлу е обяснил на Мезиер, че внасянето чрез „Интерпол” на списъка със заподозрени от Анкара германски фирми произтича от „проблем с комуникациите”. Турският министър е подчертал пред колегата си от Берлин, че Анкара не разследва германски фирми нито в Турция, нито в Германия.
Отношенията между двете държави през последните дни
навлязоха в нова криза, след като преди месеци Берлин
забрани на турски политици да агитират преди референдума за конституционни промени. Тогава турският президент Реджеп Тайип Ердоган използва определението „нацисти”.
На 20 юли германският министър на външните работи Зигмар Габриел обяви значително „преориентиране” на неговата политика спрямо Турция. Берлин разпространи нови предупреждения за рискове за германските туристи при пътувания в Турция, а Габриел заяви, че правителството му вече не може да гарантира германските корпоративни инвестиции в Турция, след като правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган обвини няколко компании, включително Daimler и BASF, че имат връзки с движението на политическия му враг Фетуллах Гюлен. Германският външен министър каза още, че не може да си представи преговори за разширяване на митническия съюз до Турция, както и че ще говори с останалите европейски лидери за преразглеждане на предприсъединителните фондове, които се предлагат на Анкара.
По-късно германският министър на финансите Волфганг Шойбле коментира: „Турция в момента прави произволни арести и вече не се придържа към минималните консулски стандарти. Това ми напомня как беше в ГДР”. Според него Берлин вероятно ще трябва да предупреди германците, посещаващи Турция, че правят това на собствена отговорност. Той обясни, че тези, които са пътували до бившата социалистическа държава преди падането ѝ през 1990 г., са били наясно, че „ако нещо ти се случи, никой не може да ти помогне”.
Отговорът на Ердоган по адрес на Шойбле не закъсня. „Турската правосъдна система е по-независима от германската”, заяви той и нарече „безпочвено и зложелателно” предупреждението на германското външно министерство към гражданите да не пътуват в Турция.