Хазартните печалби ще се облагат с 20% данък
В момента се плащат 15% върху всички приходи от залози
Разликата между приходите от залози и изплатените печалби от страна на организаторите на хазартни игри да се облагат с 20% данък. Това ще предложат депутати от управляващото мнозинство, предаде "Стандарт".
В момента налогът е 15%, но върху всички събрани приходи от залози. Това е една от причините да няма голям интерес за получаване на лиценз за организиране на хазарт в интернет. Лиценз за онлайн хазарт е даден само на едно дружество - efbet.com, регистрирано в Малта, каза председателят на Държавната комисията за хазарт Огнемир Митев. Документи са подали още две - българска и "световно известна компания", допълни той. Затова депутати ще предложат да се облага разликата между приходи и изплатени печалби, но данъкът да бъде 20% - двойно по-голям от корпоративния данък, който е 10%.
Готвят се промени, които ще накарат компаниите, предлагащи онлайн хазарт, да се лицензират, потвърди и председателят на ДКХ Огнемир Митев. Той намекна, че те ще станат факт до края на годината и ще бъдат обсъдени с бюджета за 2014 г. и данъчните промени. "Вярно е, че на пръв поглед изглежда, че даваме прекалено много отстъпки, но така казината ще развиват по-добре своята дейност и ще плащат повече данъци", каза Митев. Хазартът носи приходи от 125 млн. лв. годишно в хазната и има още потенциал за развитие, допълни той.
Предвижда се да бъдат намалени и санкциите, които не отговарят на извършеното нарушение. Обсъжда се и идеята само една организация да следи дейността на хазартните сайтове. В момента три организации контролират сайтовете, а по-добре ще бъде сървърите да бъдат свързани само с една - Националната агенция за приходите (НАП). Досега 140 сайта без лиценз са вкарани в "черния" списък. Достъпът до тях е блокиран, но повечето сайтове публикуват линкове, които дават възможност филтрите да се прескочат и потребителите спокойно да залагат. В някои държави в "черните" списъци има по 200-300 сайта. Сървъри за онлайн хазарт се разполагат в страни като Северна Корея и Китай и това прави трудно проследяването им от властите.