Инспектори насочват проверките към хигиената в магазините
Агенцията по храните се закани да налага "солени глоби"
~ 1 мин.
Инспектори ще проверяват хигиената по магазините, в това число и на продавачите. От Агенцията по безопасност на храните се заканиха да налагат солени глоби за всяко открито нарушение.
Според проверяващите служители това важи най-вече за малките магазини. Нерядко там непакетираното сирене, например, се взема с ръкавици, а после с тях се пипат и парите. Това е недопустимо и подлежи на санкция от 250 до 500 лв. при първо нарушение и от 500 до 1500 лв. при второ, заявяват от агенцията.
„Ръкавици е задължително трябва да се слагат, когато се взема от продавач или служител зад щанда непакетирана храна - например прясно месо, кашкавал от пита или сирене на буци”, обяснява Венцислава Тасева, зам.-шеф на отговорната институция, предаде bTV.