Отпада глобата за работник без трудов договор
Конституционният съд е преценил, че отговорността трябва да се носи изцяло от работодателя
Конституционният съд обяви за противоконституционен текст от Кодекса на труда, който предвижда санкция за работника, който работи без трудов договор. Тази промяна беше гласувана от парламента миналата година, но те веднага бяха атакувани от опозицията в съда.
В своето становището към своето решение съдиите са посочили, че постановката, според която работникът или служителят, който не е сключил трудов договор, действа виновно и неговото поведение е равностойно на поведението на работодателя, влиза в противоречие с два текста на основния закон.
"Приписваното с този текст на работника или служителя нарушение е обусловено от предхождащи редица действия на работодателя - на него законът му забранява да допуска работника или служителя на работа преди сключването на трудов договор. Задължава го да предостави на работника или служителя екземпляр от подписания от двете страни трудов договор и заверено копие от уведомлението за сключване на трудов договор от Териториална дирекция на Национална агенция на приходите и едва след това да го допусне на работа", се посочва в решението.
"Предоставянето на работна сила без да бъде сключен трудов договор е поведение, което ползва единствено работодателя, доколкото по този начин той си "спестява" плащането на осигурителни вноски за държавното обществено и здравното осигуряване, обезщетения по трудовите отношения, осигуряването на платен годишен отпуск и др., както и получава възможност да прекратява трудовите отношения с наетите по този начин работници и служители без да се съобразява със закона", твърдят конституционните съдии. Според тях законодателят е прибягнал до използването на инструментариум, който е чужд на сферата, предмет на правно регулиране.