Автомобилната индустрия разкрива 6500 нови работни места
България е на първо място по привлекателност в този сектор

Автомобилната индустрия в България се развива с добри темпове. В момента има 9 сертифицрани проекта за над 310 млн. лв. и 6500 нови работни места. Това заяви изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев по време на кръгла маса „Законова инициатива за насърчаване на инвестициите и изследователската и развойна дейност в България“, предаде репортер на Economic.bg.
Той допълни още, че в момента текат преговори с 6 нови инвеститори, като приоритетен проект е този на "Язаки". По думите му за периода 2008-2015 г. са отпуснати близо 5,2 млн. лв. средства за сектора.
По време на дискусията бяха представени резултати от доклад за автомобилната индустрия в България на Colliers International и Аутомотив Клъстер и проучване на EY Bulgaria. Данните показват, че в сектора у нас има 100 големи компании, в които работят над 33 000 души. Приходите им за 2015 г. са 1,55 млрд. евро, или 3,5% от БВП.
Основните предимства, заради които страната ни е предпочитано място за инвестиции в автомобилната индустрия, са ниските разходи за труд, това, че е член на ЕС, ниските разходи за недвижими имоти и електричество и данъчните облекчения. Като недостатъци, участниците в допитването са посочили липсата на квалифицирана работна ръка, бюрокрацията, неефективната съдебна система, това, че по-голямата част от доставчиците са извън България и инфраструктурата.
Средно годишните разходи за заплати в България са 5,1%. Най-високи те са в Германия (71,2%), Франция (55,7%), Великобритания (50%), Испания (43,2%) и Италия (41,4%). В България корпоративният данък е най-нисък, най-висок е в Германия.
41% от участниците в проучването са посочили, че ще се наемат още хора в сектора, а 77% от компаниите правят вътрешно обучение на кадри.
Бъдещите планове за развитие на автомобилната индустрия са свързани с навлизането на нови компании в сектора, инвестиции в обучение на кадри, по-тясна връзка между бизнеса и образованието и подобряване на инфраструктурата.
„Министерство на икономиката цели да насърчава инвестициите, като планираме в бъдеще в процеса да участва и местната власт. До 2020 г. планираме до 1,5% увеличение на средствата за развойна дейност“, заяви зам.-министър на икономиката Даниела Везиева.