Биткойн слезе под 19 000 долара
Най-популярната криптовалута продължава да губи интереса на инвеститорите

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Биткойн падна под 19 000 долара в сряда, доближавайки се до най-ниските си нива за годината. Най-популярната криптовалута губи стойност заради нарастващите страхове заради твърдостта на Федералния резерв по отношение на бъдещите повишения на лихвите, която плаши инвеститорите.
Активът потъна с повече от 5.45% и по данни на CoinDesk към 10.50 ч. българско времедо се търгува за 18 812 долара за брой – най-ниското ѝ ниво от близо три месеца. Все пак сега токенът се търгува с около 1000 долара над най-ниското си ниво за годината.
Слабостта на биткойна се разпространи към по-широкия пазар на криптовалути, като общата капитализация на криптопазара отново падна под границата от 1 трилион долара. Той е загубил близо 2 трилиона долара досега тази година, тъй като нарастващите лихвени проценти и по-високата инфлация отмениха повечето големи криптозалози.
Последните загуби на биткойн идват на фона на силните данни за заетостта и сектора на услугите в САЩ, което показва известна устойчивост на най-голямата икономика в света.
Това също така дава на Фед повече пространство за рязко повишаване на лихвените проценти. Данните от CME Group показват, че трейдърите оценяват над 70% шанс за увеличение с 75 базисни пункта по-късно този месец.
Биткойн и по-широкият криптопазар бяха сред най-тежко засегнатите активи от покачващите се лихвени проценти, тъй като Федералният резерв започна да отменя двугодишната гъвкава парична политика от ерата на COVID.
Лесните пари и голямата ликвидност бяха най-големите фактори зад звездното рали на крипто през последните две години. Но тъй като лихвените проценти сега се покачват, инвеститорите се колебаят да инвестират.
Настроенията към крипто също бяха опетнени от поредица от нашумели фалити тази година, особено в хедж фонда Three Arrows Capital и крипто кредитора Celsius.
Скорошните загуби в биткойн също драстично намалиха рентабилността от копаене на токена. Това стимулира продажбите от повечето големи копачи, за да покрият позициите си, което води до повече загуби за токена.