Бизнесът ще обучава служителите си на чужди езици с европари
Проекти по програмата се подават до края на юни

Стартира подаването на проекти по схемата "Обучения за заети лица", по която до края на юни работодателите ще могат да кандидатстват за повишаване на компетенциите на работниците си чрез обучения. Целта на процедурата, която е част от ОП „Развитие на човешките ресурси", е да повиши способността на заетите лица да посрещнат промените на пазара на труда.
Проекти могат да подават микро, малки, средни и големи предприятия самостоятелно или в партньорство. Допустими партньори са работодатели, социални партньори или Центрове за професионално обучение (ЦПО) –в случаите когато те са 100 % собственост на кандидата. Според насоките на програмата партньорите участват в реализацията на проекта, но направените от тях разходи са допустими само за трудови договори.
Обученията ще се провеждат за заети лица в предприятията, но не се отнасят за лица наети на граждански договор. Служителите ще могат да придобият или повишат професионалната си квалификация или да се обучават по ключови компетентности - чужди езици или дигитална компетентност. В рамките на индивидуален проект едно лице може да бъде включено само в едно професионално обучение и едно обучение по ключови компетентности.
По програмата не е допустимо финансиране на обучения в областта на хранително-вкусовата промишленост, земеделието и горите за лица, заети в сектора на селското стопанство и горското стопанство.
Минималната сума на безвъзмездната финансова помощ, за която могат да се кандидатства, е 15 хил. лв., докато максималният размер ще се определя според вида на компонента, по който се кандидатства и режима на държавна помощ. За Компонент 1 на програмата – до 3 911 660 лв. регионална помощ, а за Компонент 2 до 391 166 лева минимална помощ.
В зависимост от категорията на предприятието процентът на безвъзмездната финансова помощ (БФП) е различна. За компонент 1 при микро и малки предприятия – 70 на сто, средни предприятия – 60 на сто, а при големи предприятия – 50%. Интензитетът на помощта може да се увеличи с 10%, ако обучението се предлага на работещи с увреждания или работещи в неравностойно положение. За компонент 2 процентът на БФП е 100% за микро, малки, средни и големи предприятия.
Общата сума на програмата е 50 млн. лв., а проекти се подават до 30 юни. Повече информация за програмата може да намерите тук.