Бизнесът се оплака, че „Булгаргаз“ му продава 40% по-скъп газ
АОБР настоява за спешни мерки, които да намалят разликата в цените между българския регулиран пазар и спот цените на европейските борси

Снимка: БТА
Прогнозната разлика, която ще надплати българският бизнес за газ през април, възлиза на 31.96 лв./MWh), или 38.6%. Това са изчисленията, които прави Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), на база представената от „Булгаргаз“ преди две седмици прогноза за следващия месец и текущите цени на свободния газов пазар в Европа. Асоциацията, в която членуват четирите национално представени работодателски организации, настоява „за предприемане на незабавни мерки за намаляване на разликата между спотовата цена и цената за българските стопански потребители“.
Припомняме, че според формула, утвърдена от Комисията за енергийно и водно регулиране, при формирането на цената на регулирания пазар се взима средната стойност на холандския газов хъб TTF за предишния месец, стойността на азерския газ, който се индексира спрямо петрола, и цената на газа от хранилището в „Чирен“. Към това се добавя и премия за „Булгаргаз“, възлизаща на 11.64 лв./MWh.
Бизнес организациите дават за пример предложената от обществения доставчик цена за април от 103.08 лв./MWh и съответно очакваната цена за индустрията е 114.72 лв./MWh. Същевременно към 22 март 2023 г. фючърсните котировки на TTF за април на борсата ICE възлизат на 82.77 лв./MWh.
Сходна е ситуацията и за месец март: цената за промишлеността е 118.38 лв./MWh, а средната цена на ТТF spot на борсата ЕЕХ от 1 до 21 март е 88.62 лв./MWh – разлика от 33.6%.
За февруари цената за българския бизнеса е 135.99 лв./MWh, а средната цена на ТТF spot – 104.91 лв./MWh, като разликата е разликата е 29.6%.
Отчитайки дългосрочния договор на „Булгаргаз“ ЕАД за доставка на един милиард кубически метра природен газ от „Азербайджан Газ Съплай Къмпани“, обвързан 100% с петролна компонента и ниските котировки на петролните деривати, българският бизнес няма обяснение за формираните от „Булгаргаз“ ЕАД и одобрявани от КЕВР цени на газа от началото на годината“, пише в позицията.
Оценките на бизнес организациите са, че тези разлики ще доведат до допълнителен разход за индустрията от около 42 млн. лв. месечно, или приблизително 125 млн. лв. за периода февруари – април.
Ясно личи, че освен, че започнахме да плащаме по-скъп газ от Западна Европа, ножицата се отваря с всеки изминал месец“, пише още в позицията.
Организациите питат какво се случва с нагнетения през миналата година скъп газ в хранилището „Чирен“. Служебното правителство вече съобщи, че се водят преговори с Европейската комисия за компенсация, тъй като страната беше задължена според европейска директива да пълни ударно хранилището си, когато цената на горивото беше на рекордни цени.
Според АОБР има и друг проблем с изчисляването на газа за индустрията – не е налична и реална обосновка за размера на премията, начислявана от „Булгаргаз“ ЕАД от почти 12 лв./Мвтч, която също допринася за оскъпяването на доставките.
Нарастващите разлики в цените на природния газ и то в момент, в който пазарната конюнктура в Европа се подобрява, ще влошат конкурентоспособността на българската индустрия и забавят икономическия растеж“, завършва позицията на бизнеса.