Бизнесът заплаши правителството с ЕК заради газовия пазар
Работодателските организации смятат, че ценообразуването в момента е справедливо, а заявките за промени са вредни

© ECONOMIC.BG / БТА
Четирите национално представени работодателски организации са готови да сезират Главна дирекция „Конкуренция“ на ЕК (DG COMP) заради намеренията на правителството да промени политиката на ценообразуване на „Булгаргаз“ ЕАД. Бизнесът се притеснява от анонсираните този месец намерения за изменение на начина на функциониране на пазара на природен газ.
България в лицето на БЕХ, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ веднъж беше осъдена от Европейската комисия да заплати сериозна глоба по антимонополното дело AT.39849 – BEH Gas.
Премиерът Кирил Петков и енергийният министър Александър Николов в няколко публични изяви заявяваха, че общественият доставчик на първо място трябва да действа в полза на обществото, след това в полза на индустрията. От страна на правителството бяха задавани въпроси като „...кой печели от смесването на търговските функции и защитата на обществения интерес, при поведението на „Булгаргаз“ на пазара?“.
Това притеснява работодателските организации, тъй като няма яснота какви биха били възнамеряваните от правителството промени в пазара на природен газ.
Бихме искали да Ви призовем ясно да представите намеренията на правителството, които да бъдат подложени на необходимото обществено обсъждане и градивен диалог. Нека в диалога, за който настояваме, се има предвид, че поносимостта на цената на природния газ за индустриалните предприятия е определяща за нашата жизнеспособност и конкурентоспособност“, се посочва в позицията на бизнеса.
Те напомнят, че невъзможността за индустриалната част на икономиката да произвежда добавена стойност ще има неблагоприятни последици за обществото като цяло.
Направените в публичното пространство изявления създават внушението, че индустрията не е част от обществото, а действа в негов ущърб. Създава се невярното внушение, че индустрията се облагодетелства за сметка на останалите потребители. На база на това се прокарва идеята, че е необходимо количествата от договорите на най-ниски цени да отиват максимално за удовлетворяване на нуждите на потребителите, снабдявани по регулирани цени, докато за индустрията ще се продава на значително по-високи. Искаме да обърнем внимание, че постигането на максимално ниски цени за битовите потребители е невъзможно без миксирането на доставките им с тези на индустриалните потребители.
Считаме, че настоящото ценообразуване на „Булгаргаз“ към неговите клиенти е справедливо, като то работи в полза на всички участници“, пишат работодателите в писмото си.
Те смятат, че ако публичните изказвания на властта се материализират, това ще представлява „дискриминация“, тъй като Стопанските потребители, които са присъединени към газоразпределителните мрежи, ще получат ценово предимство пред потребителите, присъединени към газопреносната мрежа, имащи договори за доставка с „Булгаргаз“. Също така ще станем свидетели на „кръстосано субсидиране“, защото държавната компания ще образува отделни цени за различните си клиенти, при условие че получава природния газ от външни доставчици на единна цена за всички негови клиенти.