БНБ незаконно е отнела лиценза на КТБ
Централната банка взе решението за отнемане на лиценза през 2014 г., а на следващата година съдът я обяви в несъстоятелност
Европейският съд по правата на човека:

© ECONOMIC.BG / БНР
Европейският съд по правата на човека постанови, че действията на Българската народна банка, тогава оглавявана от Иван Искров, за отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка са незаконни. Освен това българското законодателство и прилагането му от българските съдилища са лишили КТБ от съдебен контрол на решението за отнемане на лиценза ѝ.
Европейският съд приема, че КТБ е била представлявана в съда от лица, зависими от БНБ и не е успяла да представи своя случай; не е имало съдебни или други правни гаранции срещу решението за отнемане на лиценза на КТБ.
Съдът също така постановява, че решението на БНБ от 2014 г. за отнемане на лиценза трябва да бъде отменено, както и последиците от него, но не се присъжда обезщетение. Съдът каза още, че държавата трябва да прегледа съответното законодателство, за да види дали някакви пропуски са причинили повтарящи се нарушения от този характер.
Жалбоподателят Корпоративна търговска банка АД (КТБ) е банка със седалище в София, лицензирана през 1994 г.
През 2014 г., след редица криминални разследвания и нахлуване на прокуратурата в офисите на КТБ, се стигна до масово теглене на депозити. На 20 юни 2014 г. КТБ информира Българската народна банка (БНБ), че изпитва ликвидни проблеми и поиска да бъдат взети мерки, включително поставяне на банката под специален надзор.
През ноември 2014 г. БНБ отне лиценза на банката, след като назначен външен одит показа отрицателна стойност на собствения ѝ капитал в размер на 4 млрд. лв. От БНБ заявиха, че ръководството на КТБ е участвало в „порочни банкови и бизнес практики“ и е представило подвеждащи отчети за банката.
Мажоритарният акционер „Бромак“ ЕООД, собственост на Цветан Василев, образува въззивно производство, което след това беше присъединени към други дела, водени от други акционери. Върховният административен съд отказа да разглежда исковете, като счете, че само КТБ, а не нейните акционери, може да оспори решението за отнемане на лиценза си.
През 2014 – 2015 г. бившите изпълнителни директори на КТБ също поискаха съдебно преразглеждане на отнемането на лиценз на КТБ. Те бяха неуспешни на първа инстанция и по време на обжалването ищците твърдяха, че съдилищата са нямали правоспособност да решат това. Други подобни заявления от заинтересовани страни също бяха неуспешни.
Също през 2014 г. БНБ подаде молба за ликвидация на КТБ. Съдилищата решиха, че банката ще бъде представлявана от назначените от БНБ извънредни управители, а след това от синдици. През 2015 г. Софийският градски съд обявява банка в несъстоятелност. След обжалвания на акционери и бившия изпълнителен директор директори на банката, това решение беше потвърдено от Софийския апелативен съд и Върховния касационен съд.