Бюджетът е в тежко състояние – правителството предлага вдигане на данъци и такси
Финансовият министър Росица Велкова предупреди за възможен „свръхдефицит“, който заплашва дори фиксирания курс евро/лев

Снимка: БТА
Служебният кабинет на президента Румен Радев готви промени в данъчните закони, които са част от процедурата по приемането на нов бюджет. Целта на финансовия министър Росица Велкова е да овладее бюджетният дефицит и той да остане под 3% от прогнозния БВП, какъвто е критерият за влизане в еврозоната.
Законодателните предложения ще бъдат внесени от служебния кабинет в новосформираното Народно събрание следващия месец, а Велкова се надява, че ще бъдат приети. В противен случай – ако новите депутати натоварят бюджета с нови неочаквани разходи или не подкрепят предложенията за данъчни промени – може да се стигне до „прекомерно висок дефицит“.
Ако дефицитът бъде увеличен над 3%, това означава, че ще се създаде проблем за набиране на ликвидност и е възможно тогава да се прибегне до заеми от Международния валутен фонд (МВФ). Теоретично има опасност за фиксирания курс евро/лев, ако дефицитите станат прекомерно високи“, призна финансовият министър на специален брифинг.
Пълният пакет от промени в данъчните закони ще бъде публикуван на 17 март, а в деня след предсрочните избори – 3 април – ще бъде публикуван и проектът на Закон за държавния бюджет за 2023 г. Протоколно решение за това бе прието в сряда от Министерския съвет. Идеята е в края на следващия месец той вече да бъде внесен и в новото Народно събрание.
Днес, на заседанието на МС, беше прието протоколно решение съставяне на проекта на Закон за държавния бюджет за 2023 г. с дефицит от 3%. Не е разглеждана средносрочна прогноза, не е разглеждан законопроект, а само сценарий, тъй като съгласно т.нар. удължителен закон в края на април правителството трябва да внесе в НС проект на Закон за държавния бюджет за 2023 г.“, каза министър Велкова.
Тя напомни още веднъж, че при действащите приходни и разходни политики, приети от 45-то, 47-то и 48-то Народно събрание, дефицитът за 2023 г. възлиза на 6.9 % от БВП на начислена основа. По думите ѝ основното в тази сценарий е, че законопроектът ще бъде разработен с дефицит от 3% от БВП на начислена основа, като при изготвянето му са проведени неформални консултации с работодателите и синдикатите.
Предстоящо вдигане на данъци и такси
В данъчните промени е заложено въвеждането на нов временен данък „свръхпечалба“ за всички предприятия, който да представлява еднократна солидарна вноска за всички фирми в България. Министърът обясни, че свръхпечалбата ще бъде изчислена според европейски регламент – осредняват се печалбите за 2019, 2020 и 2021 г., увеличават се с 20% и се съпоставят с реализираната печалба за 2022 г., а върху разликата се начислява 33% данък. Плащането се предлага да е чрез авансови вноски от 1 юли всеки месец, а изравняващата вноска да се прави през 2024 г.
По думите на Велкова ще има увеличение на тол таксите, които всъщност трябваше да бъдат вдигнати още на 1 януари, но служебният кабинет отложи това действие за юли. Вдигане ще има и за концесионните възнаграждения.
Правителството предлага и възстановяване на почти всички временно намалени ДДС и акцизни ставки, като в т.ч. влиза ДДС за ресторантите, за фитнесите, за горивата и електрическата енергия.
Ще запазим намалената ДДС ставка само за хляба, брашното, бебешките храни и книгите“, посочи Велкова.
Ще бъде увеличен и акциза на електрическите цигари – вейповете, а не на нагреваемите цигари.
По думите на Велкова ще бъде засилен контрола от двете приходни агенции – НАП и „Митници“, като евентуален ръст на събираемостта ще бъде свързан и с ръст на възнагражденията в двете звена.
Предвижда се и увеличение на заплатите в държавната администрация с 10%, но само за служителите, които не са получили увеличение през 2022 г., включително и увеличение на учителските заплати. Според нея при заплащането в публичния сектор през миналата година се е образувала асиметрия, която ще бъде поправена с планираните сега промени във възнагражденията.
От държавните дружества ще бъде събран 100% дивидент.
По план от 1 юли се предвижда и увеличение на пенсиите по т. нар. швейцарско правило с 12.9%.
Очакваният ефект от предложенията за приходни мерки е в размер на 6 млрд. лв.“, каза Велкова.
Орязване на разходите
В разходната част се планира ограничаване на разходи за командировки, за издръжка и представителни разходи. С оглед гарантиране на спазване на правилото за бюджетен дефицит от 3%, правителството ще предложи на Народното събрание да се приемат буфери – единият е въвеждане на забрана капиталовите разходи да бъдат пренасочване за покриване на друг вид разходи, която е допустима съгласно Закона за публичните финанси. Вторият буфер е връщането на правилото за 90% изпълнение на разходите до края на третото тримесечие на годината, а при очаквано свиване на бюджетното салдо от 3% ще бъдат отпускани останалите 10% през четвъртото тримесечие.
Министърът анонсира, че в случай на преизпълнение на заложените приходи възнагражденията в приходните агенции ще бъдат увеличени.