България бавно върви към европейската цел за ВЕИ в потреблението
Делът на възобновяемата енергия се увеличава, но е по-нисък от 2020 г.
Делът на възобновяемата енергия в брутното крайно потребление на енергия в България расте през 2023 г. до 22.55%. Увеличението спрямо 2022 г. е с 3.51 пункта като тогава показателят е 19.04%. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в понеделник.
Причината за сравнително сериозния ръст спрямо 2022 г. и 2021 г. обаче не е, че в страната ни ВЕИ в крайното потребление имат толкова повишение, а в измерването му заради промяна в европейската директива, която се транспонира тогава в националното законодателство. В нея информацията за устойчивостта на горивата от биомаса е непълна, поради липса на критерии за устойчивост, става ясно от данните на НСИ.
Ако за сравнение се вземе 2020 г. то тогава делът на ВЕИ в потреблението е по-висок – 23.32%.
Делът приближава бавно страната ни до целта на Европейския съюз, според която ВЕИ трябва да имат най-малко 32% от брутното крайно потребление на енергия в срок до 2030 г. и 14% дял на използваните в транспортния сектор горива от възобновяеми енергийни източници в срок до 2030 година.
НСИ разбива секторните дялове на възобновяемата енергия като при всеки от тях се наблюдава увеличение спрямо 2022 г. То е най-голямо при електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници – с 9.35 процентни пункта – до 29.43%. Възобновяемата енергия за отопление и охлаждане (включва слънчева топлинна енергия, геотермална енергия, топлина от околната среда – термопомпи и др.) също отчита ръст – с 3.23 процентни пункта, достигайки дял от 34.88%. Най-малко увеличение отбелязва възобновяемата енергия в потреблението на горива от транспорта – с 0.43 процентни пункта, до 8.09%.
Индикаторът на НСИ измерва колко широко е използването на енергията от възобновяеми източници и по подразбиране степента, в която възобновяемите горива са заместили изкопаемите и/или ядрените горива, и следователно са допринесли за декарбонизацията на икономиката.
Изчислява се като процентно съотношение между брутното крайно потребление на енергия от възобновяеми източници и брутното крайно потребление на енергия от всички източници на енергия.