България обсъжда възможност за обмен на студенти с НАСА
Министърът на иновациите и растежа и ръководителят на НАСА Бил Нелсън обсъдиха партньорството по Споразумението „Артемида“
Министерството на иновациите и растежа (МИР) обсъди възможността за обмен на студенти с НАСА по време на среща между министъра на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов и ръководителя на НАСА Бил Нелсън.
Двамата обсъдиха стратегическото партньорство на България по Споразумението „Артемида“ и с НАСА, съобщават от МИР.
По време на срещата бяха обсъдени възможностите за програми за обмен на студенти и изследователи с НАСА и други международни космически агенции, включително стажове и съвместни научни проекти, участие в международни бази данни за космически изследвания с български анализи и изследвания в областта на дистанционното наблюдение на Земята и други.
Карадимов заяви още, че МИР ръководи работната група, чиято цел е разработването на национална космическа стратегия и има амбицията за създаване на Национална космическа агенция. Обсъдено беше и доброто сътрудничество между НАСА и Европейската космическа агенция в предходните години и участието на български изследователи и специалисти в съвместни проекти.
Ръководителят на НАСА Бил Нелсън изрази добрите си впечатления от българските студенти и ученици и подчерта, че техният ентусиазъм и детайлни въпроси към космическите мисии и технологии е повод за гордост за България и за оптимизъм за новото бъдеще, свързано с индустрията на космоса.
В срещата в Министерството на иновациите и растежа участваха и посланикът на САЩ Н. Пр. Кенет Мертен и представители на администрацията на НАСА, както и заместник-министрите проф. Георги Ангелов и Красимир Якимов, началникът на кабинета Мария Петрова, съветникът Деляна Иванова и директорът на дирекция „Политики и анализи“ Мира Йосифова.
Припомняме, че в края на миналата година България стана 32-та държава, която се присъедини към Споразумението „Артемида“ (Artemis Accords) на НАСА. Международното сътрудничество по „Артемида“ цели да подпомогне изследването на космоса за мирни цели.