Българският туризъм все още страда въпреки статистическите рекорди
Свръхпредлагането в туристическия сектор е една от причините, поради които винаги ще имаме заетост до 60%, смята Румен Драганов

Снимка: Красимир Свраков
Туристическият сектор в България все още не се е възстановил напълно въпреки рекордните показатели, които отчита Националния статистически институт (НСИ). На това мнение е директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, който коментира статистиката пред Economic.bg.
Според НСИ през месец март 2023 г в България са отчетени рекордни проходи от туристически нощувки – 79.6 млн. лв., или с 53.1% спрямо март 2022 г.
В сравнение с предпандемичната 2019 г. приходите също за значително повече. Тогава те бяха 48.6 млн. лв.
Рекорди са отчетени и в направление „посещение на чуждестранни туристи“.Те също надхвърлят значително резултатите от предпандемичната 2019 г.
Но въпреки очевидно много добрите резултати, от бранша са на мнение, че все още не можем да говорим за пълно възстановяване на сектора.
Още от октомври миналата година вървим с по-високи числа от 2019 г., но все още не можем да кажем, че е възстановен туризма изцяло. Има фирми, които се представят много добре, но и такива, които не чак така“, казва Румен Драганов.
Статистиката
През март 2023 г. в страната са функционирали 2 124 обекта с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи. В сравнение с година по-рано местата за настаняване са се увеличили с 23.7%.
Именно свръхпредлагането в туристическия сектор е една от причините, поради които винаги ще имаме заетост до 60%, смята Драганов.
Колкото и туристи да дойдат, каквито и да са ръстовете, които реализираме спрямо 2019 г. заетостите ще бъдат под 60%. Тоест на нас ни остават 40% празни легла. Ние продължа-ваме да имаме свръхпредлагане и продължава да се строи. Не можем генереално просто да кажем, че навсякъде всичко е добре“, казва Румен Драганов.
В същото време според данните на НСИ броят на пренощувалите лица в местата за настаняване през март 2023 г. се увеличава с 31.9% в сравнение със същия месец на 2022 г. и достига 453.1 хиляди, като е отчетено увеличение както при чуждите граждани - с 33.7%, така и при българските - с 31.2.
Летен сезон
Според Румен Драганов очакванията за предстоящия летен сезон са много добри и се очаква посещенията да нахвърля 13 млн. в сравнение с 12.5 през 2019 г.
Всичко това се дължи до голяма степен на силния вътрешен пазар.
Темповете, които са на английския и германския пазар са по-слаби. Много силни са пазарите Полша, Чехия, Словакия, Скандинавия, Израел и Близкия изток“
По думите на Драганов това лято можем да станем свидетели на места с по-ниски цени дори и от 2019 г. въпреки инфлацията просто защото „ветрилото от цени“ е огромно, дори и само на територията на едно място за настаняване.