Бюджетният излишък в края на октомври е 1.1 млрд. лв.
Бележи лек спад сравнено с края на септември

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Красимир Свраков
~ 2 мин.
Бюджетният излишък в края на октомври отчита леко понижение спрямо нивата от предходния месец. Според предварителните данни на Министерството на финансите (МФ) салдото по консолидираната фискална програма (КФП) към октомври 2019 г. е в размер на 1.1 млрд. лв. при 1.26 млрд. лв. през септември.
В консолидираната фискална политика се включва освен републиканският бюджет и този на висшите училища, съдебната власт, държавните медии. През последните години се утвърди практиката да се отчитат излишъци в бюджета. Обичайно по-големите над записаните в бюджета приходи се разпределят по време на заседанията на правителството през декември.
За пръв път от почти десетилетие в проектобюджетът за 2020 г. се предвижда да е почти балансиран, тоест разходите да са равни на приходите. Целта на финансовия министър Владислав Горанов е бюджетът да остане балансиран и през 2021 г.
Приходите и помощите по КФП през октомври 2019 се очаква да бъдат в размер на 36.3 млрд. лв., което е 82.8 % от годишния разчет. Спрямо година по-рано те нарастват с 3.7 млрд. лв., като ръст се отчита както при данъчните и неданъчните приходи, така и при постъпленията в частта на помощите и даренията, където постъпват основно грантовете по програмите и фондовете на ЕС. Ръстът при данъчните приходи е в размер на 2.3 млрд. лв., неданъчните приходи нарастват с малко над 1 млрд. лв., а приходите от помощи и дарения - с 275.5 млн. лева.
Разходите по консолидираната фискална програма, които включват и вноската в бюджета на ЕС, към края на октомври са 35.2 млрд. лв. или 76 % от годишния разчет. За сравнение разходите за същия период на 2018 г. бяха в размер на 29.8 млрд. лв. Номиналното нарастване спрямо същия период година по-рано се дължи на по-високия размер на капиталовите разходи от националния бюджет за съфинансиране на европейски проекти и също на проекта за покупката на осем изтребители. През лятото кабинетът се наложи да актуализира бюджета, след като реши да плати на куп сделката за новите изтребители F-16 на стойност 2.1 млрд. лв.
Освен това с 10% бяха повишени заплатите на учителите, пенсиите бяха индексирани от 1 юли, бяха увеличени и плащанията за здравни вноски, посочва министерството.
Вноската в бюджета на ЕС към края на месеца е 1.090 млрд. лв. Септември също е завършил с излишък в този сектор- от 1.3 млрд. лв. Превишението на приходите над разходите се формира от превишение на приходите над разходите по националния бюджет в размер на 1.2 млрд. лв. и по европейските средства в размер на 58.8 млн. лева.