„Почти без значение“: Ценовият таван на газа няма да проработи
Това е чисто политическо решение, което е лесно за заобикаляне, твърдят експерти

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Таванът на цената на газа, договорен от ЕС, ще бъде лесен за избягване и е малко вероятно да постигне целта на Блока за намаляване на цените на енергията, казаха анализатори и участници на пазара, цитирани от Reuters.
След месеци на спорове около идеята, в понеделник страните от ЕС се съгласиха с горната граница, която ще бъде задействана, ако референтната цена на синьото гориво в Европа надвиши 180 евро за мегаватчас и е с 35 евро за мегаватчас по-висока от цените на втечнения природен газ (LNG) за изминалите три дни.
Успяхме да постигнем важно споразумение, което ще предпази гражданите от рязкото покачване на цените на енергията“, каза чешкият министър на индустрията Йозеф Сикела след сключването на сделката.
Анализатори и участници на пазара обаче се съмняват дали таванът ще постигне тази цел.
„Моето мнение е, че това вероятно няма да донесе спестявания за потребителите, дори в някои случаи може да увеличи цените“, каза Джейкъб Мандел, старши сътрудник в Aurora Energy Research.
Той посочва различни начини, по които фирмите ще могат да продължат да търгуват с газ на цени над тавана.
„Чиста политика“
Един такъв начин би бил търговците да променят договорите. Таванът на цените в ЕС се прилага за договори за предния месец, три месеца и за предходната година на Title Transfer Facility (TTF) – основният холандски център за търговия с газ в Европа. Въпреки това компаниите могат да преминат към закупуване на газ в рамките на деня или с договори занапред, които няма да отговарят на ценовото ограничение на ЕС.
Компаниите биха могли и да преместят своята търговия с газ извън енергийните борси, където ще се прилага таванът на цените в ЕС, и вместо това да извършват частни транзакции. Таванът на ЕС първоначално няма да покрива тези извънборсови сделки, въпреки че Блокът ще преразгледа следващата година дали трябва да бъдат включени.
Повечето големи европейски потребители търгуват с втечнен природен газ (LNG) и сделките вече се извършват извънборсово, което означава, че няма да бъдат засегнати от тавана на ЕС, според оценки на SEB Markets.
Таванът на цената е чисто политически и днес бихме казали, че е почти без значение“, заяви анализаторът на SEB Оле Хвалбайе.
ЕК предложи таван на цената на газа миналия месец след призиви от около 15 страни за мярката и съпротива от страна на други. Европейските цени на газа скочиха до рекордни върхове от над 340 евро за мегаватчас през август – досегашният пик, който предизвика Русия, която тази година прекъсна по-голямата част от газовите доставки, който изпраща за Европа.
Някои анализатори казаха, че условията, които са причинили този скок - спад в доставките на руски газ и малък капацитет за бързото му заместване - е малко вероятно да се повторят, като се има предвид бързото разширяване на инфраструктурата за внос на LNG в Европа оттогава насам.
Германия - най-големият потребител на газ в Европа - откри първия си плаващ газов терминал в събота, като през следващата година примера й ще последват още държави, включително Нидерландия и Полша, които също разширяват инфраструктурата си за LNG.
По-малко вероятно е да видим ситуация, при която TTF търгува със страшно висока премия над цената на LNG. Затова е и малко вероятно да видите действителното ограничение да се активира“, каза Синдре Кнутсон, ръководител на енергийните пазари в Rystad Energy.
Третият вариант за избягване на тавана на ЕС би бил търговците да се преместят на други газови пазари. Таванът на цените в ЕС се прилага за центровете на ЕС, но не и за тези извън блока, като да речем търговският център на Британската национална балансираща точка (NBP).
Intercontinental Exchange също заплаши да премести търговската си платформа извън ЕС, за да избегне ограничението.
По-високи разходи
Трудно е да се оцени дали таванът би предотвратил скокове на цените на енергията тази година. Цените на TTF за предния месец достигнаха ценовото ниво, необходимо за задействане на ограничението на ЕС за около 40 дни. Но схемата също така изисква цените да бъдат с 35 евро за мегаватчас над референтната цена на LNG, включваща средна стойност от различни оценки на цената на втечнения газ. ЕС възложи на енергийните регулатори да изчислят тази цена, но едва от февруари.
„Като се има предвид изграждането на LNG инфраструктура, е трудно да видим действието на тавана още 40 дни“, каза Бен Уедърол, директор за развитие на пазара в ICIS.
Aurora Energy Research каза, че самото съществуване на тавана може да доведе до по-високи разходи за енергия, тъй като добавяйки риск към европейските газови пазари, това може да увеличи исканията за маржин, който участниците на пазара трябва да направят, за да застраховат сделките - разходи, които те могат да прехвърлят на потребителите.
Покачващите се цени на енергията вече принудиха европейските компании за комунални услуги и търговци да осигурят допълнителни средства от правителствата и банките, за да покрият изискванията за маржин. ЕС се съгласи да преустанови горната граница на цените, ако това причини отрицателни последици, включително „значително увеличение“ на исканията за маржин.
По думите на Симоне Талиапиетра - старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel - единственият начин за структурно понижаване на цените на енергията в Европа е да се намали търсенето на енергия в страните или да се облекчи ограниченото предлагане, което доведе до скок на цените тази година.
Това обаче няма нищо общо с тавана“, каза той.
Цените на газа се понижиха след пика си през август, тъй като ЕС договори други спешни мерки за ограничаване на търсенето и запълване на хранилищата преди зимата. Търсенето на газ в ЕС е намаляло с 20% в периода август-ноември тази година в сравнение със средната стойност за пет години за същия период, съобщи Евростат във вторник.
Договорът за TTF газ за предния месец се търгуваше на около 105 евро за мегаватчас във вторник.