„Да бъдем реалисти“: Социалният бюджет мина на първо четене с „дупки“ навсякъде
Максималният осигурителен доход скача до 4130 лв. тази година, а обезщетението за майчинство за втората година замръзва на 780 лв.
© ECONOMIC.BG / БТА
Бюджетът на държавното обществено осигуряване (ДОО) бе приет на първо четене от депутатите в Народното събрание. Резултатите от гласуването показаха, че 148 депутати са подкрепили проектобюджета, 70 са били „против“, а 1 глас е бил „въздържал се“.
В началото на разискванията министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви, че този проектобюджет „гарантира, че социалните придобивки на хората няма да бъдат нарушени“.
Като министър знам, че тези увеличения не са достатъчни. Искам много повече, но трябва да сме реалисти, за да не стане други да плащат сметка, която не трябва да бъде платена. Трябва и още, но трябва и да знаем кое е възможното и допустимото в настоящата тежка финансова ситуация, в която се намира страната ни“, каза Гуцанов.
Той увери, че правителството ще направи „всичко възможно“ следващите години да се отделят повече средства за младите семейства, за майките през втората година от майчинството, за уязвимите групи.
Заложените приходи и получени трансфери в бюджета на ДОО са в размер на 27.4 млрд. лв., докато заложените разходи се очаква да бъдат 37.4 млрд. лв..
Почти всички фондове на Националния осигурителен институт (НОИ) ще бъдат на минус през тази година (виж снимката).
Именно различните видове обезщетения, изплащани от фондовете, станаха обект на критики от депутатите.
Георги Иванов от „Възраждане“ разкритикува решението за замразяване на обезщетението за втората година майчинство на 780 лв. в следващите четири години.
В условията на демографска криза с намаляваща раждаемост решението да се замрази размерът на обезщетението е икономически неоправдано и социално проблематично. Това решение е политическа безотговорност и липса на визионерство“, каза Иванов.
Венко Сабрутев от ПП-ДБ посочи, че партията няма да подкрепи проектобюджета поради „много причини“
Ако сте родител, не очаквайте нищо от този бюджет“, каза Сабрутев.
Той посочи, че текстовете замразяват майчинството и детските за първо, второ, трето, четвърто и всяко следващо дете за следващите четири години. Същото се отнася и за обезщетенията за отглеждане на близнаци, за месечната помощ за отглеждане на дете, за еднократната помощ за ученици, за бременност и раждане и други.
Нищо за децата, все едно няма демографска криза“, коментира Сабрутев.
Според него „основният инструмент държавата да вдига доходите в страната“, а именно минималната заплата също бива замразена.
Срам, колеги вносители“, каза Сабрутев.
В своя реплика към него бившият здравен министър от ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов отвърна, че Сабрутев бърка материята. „Единственото замръзнало нещо във Вашето изказване е само невротрансмисията в гънките на двете големи полукълба на главния мозък и това не е заблуда“, каза Ангелов.
В бюджета на ДОО няма да намерите пари нито за бременни, нито за инвитро процедури. Тук говорим основно за социални програми, плащания, пенсионери и т.н. Това означава, че вие изобщо не разбирате за какво говорим, не смесвайте понятията, ставате смешен“, отвърна Ангелов.
Нина Димитрова от „БСП – Обединена левица“ посочи, че в бюджета всички социални плащания са гарантирани, въпреки че „правителството и управляващото мнозинство бяха поставени в ситуация, в която да свършат работа, отнемаща месеци, само за няколко седмици“.
Това беше възможният бюджет“, коментира Димитрова, повтаряйки мантрата на управляващото мнозинство от последните седмици.
В края на разискванията социалният министър Гуцанов заяви, че „няма никакви замразявания за 4 години“. „Моля ви да не внушавате излишни неща“, обърна се с апел ресорният министър, напомняйки, че законът за бюджета на ДОО е едногодишен и не следва да въвежда нови политики.
Нека да дойде следващата година и ще видим дали майчинските ще бъда 780 лв., или ще бъдат вдигнати“, допълни Гуцанов.
И още параметри
- Минималната работна заплата се увеличава от 933 лв. на 1077 лв. месечно, считано от 1 януари 2025 г.
- Минималният осигурителен доход също става 1077 лв., считано от 1 април 2025 г.
- Максималният осигурителен доход за всички лица се увеличава от 3750 лв. на 4130 лв., също считано от 1 април 2025 г.
- Запазват се размерите на осигурителните вноски за всички фондове, както и съотношенията между осигурителите и осигурените лица.
- Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3400 лв.
- Запазва се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица от 18 лв., както и максималният дневен – 107.14 лв.
- Запазва се периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане – 410 дни и размерът на паричното обезщетение за отглеждане на дете до двегодишна възраст – 780 лв.
- Запазва се периодът от два месеца на изплащане на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), както и размерът на обезщетението – 780 лв.
- Запазват се и останалите параметри при изплащане на обезщетения за временна неработоспособност, безработица, еднократна помощ при смърт.