„Да се контролираме взаимно“: ГЕРБ вижда шанс за кабинет на малцинството
Най-голямата политическа сила отново ще опита да върне хартиените бюлетини
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова все още е оптимист, че може да се състави редовно правителство в 48-ото Народно събрание. Един от малкото възможни варианти, смята тя, е кабинет на малцинството.
„Партиите да помислят дали това разпределение на парламентарните сили, заради което не изглежда реално излъчването на правителство, не е всъщност нова възможност“, коментира Атанасова в ефира на bTV. Според нея резултатите от изборите, довели до наглед непреодолимата фрагментация в парламента, може да се тълкуват като предизвикателство – „да се контролираме взаимно“.
Този паритет и баланс на силите всъщност е възможност да не допуснем лобистко законодателство, взаимно да се контролираме, за да няма лоши сигнали и зле написани нормативни актове“, поясни Атанасова.
Подчертавайки отказа на опонентите да водят разговори, тя очерта опцията за кабинет на малцинството на ГЕРБ като „единствен възможен вариант“ на този фон. По думите ѝ тепърва ще се правят опити за намиране на пресечни точки и евентуални колаборации, включително и по време на предстоящите консултации при президента.
Междувременно в събота официално бе даден старт на преговорите за правителство в работни групи, водени от президента на България (2012 - 2017) Росен Плевнелиев и бившия външен министър Соломон Паси, чиято цел е да намерят формула за диалог между политически сили. Досега явна заявка за подкрепа даде формацията на бившия служебен премиер Стефан Янев – „Български възход“, която каза, че е готова да работи с „всички партии“ за съставянето на „антикризисно правителство“.
За разлика от дебютанта в Народното събрание, опонентите на ГЕРБ и бивши коалиционни партньори „Продължаваме промяната“, БСП и „Демократична България“ отказаха да се включат в контактните групи.
Самата Атанасова определи БВ като възможен партньор, докато за ДПС се въздържа от категоричен отговор. Що се отнася до „Възраждане“, по-рано с думите си за полюсните им позиции относно евроатлантическите им разбирания лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на практика изключи възможността за формална коалиция помежду им.
Излъчването на правителство изглеждаше трудно още след изборите на 2 октомври, а към днешна дата, след тридневното фиаско с избора на председател на НС – почти невъзможно. Припомняме, че в опит да се излъчи компромисна фигурна, с гласовете на ГЕРБ, БСП, ДПС и БВ за титуляр на парламента бе избран Вежди Рашидов. Атанасова не отхвърли подкрепа от тези партии, ако се стигне до управление на ГЕРБ. От думите ѝ стана ясно, че може да бъдат търсени различни мнозинства по приоритети.
Пример може да бъде даден с хартиените бюлетини, за чието връщане от ГЕРБ настояват още от миналия парламент. Сходство по темата партията на Борисов има с БСП. Сега Десислава Атанасова даде да се разбере, че отново ще се направи опит за промяна в Изборния кодекс, така че машинният вот да върви ръка за ръка с аналоговия.