Директорът на Intel беше принуден да напусне
Бордът на директорите загуби доверие в Пат Гелсингер и отхвърли плана му за стабилизиране на компанията
Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер беше принуден да напусне компанията по-малко от четири години след като пое управлението. Той предаде поста на двама свои заместници, които ще я управляват, докато не се намери постоянен заместник, предава Reuters.
Гелсингер, който подаде оставка на 1 декември, напусна след заседание на Борда на директорите миналата седмица, по време на което управителният орган смяташе, че скъпият и амбициозен план на Гелсингер да възроди Intel не работи и напредъкът към промяната не е достатъчно бърз, според човек, запознат с въпроса . Бордът каза на Гелсингер, че може да се пенсионира или да бъде отстранен и той избра да се оттегли, според източника.
Неговото напускане идва доста преди завършването на четиригодишната му пътна карта за възстановяване на лидерството на компанията в производството на най-бързите и най-малките компютърни чипове – корона, която загуби от Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, който прави чипове за конкуренти на Intel, като Nvidia.
Под управлението на Гелсингер основаната през 1968 г. Intel, която в продължение на десетилетия формираше основата на глобалното господство на Силициевата долина при чиповете, се стопи до пазарна стойност над 30 пъти по-малка от тази на Nvidia – настоящият лидер при чиповете за изкуствен интелект.
През 2021 г. Гелсингер наследи компания, пълна с предизвикателства, които той усложни допълнително. Поставяйки високи амбиции за производство и AI възможности сред основните клиенти, Intel в крайна сметка загуби или анулира договори под негово наблюдение и не успя да достави обещаните продукти, според специален доклад на Reuters от октомври. Той направи оптимистични твърдения за бъдещи сделки с AI чипове, които надхвърлиха собствените оценки на Intel, което накара компанията да отмени скорошна прогноза за приходите преди около месец.
По-рано Bloomberg съобщи за обстоятелствата около пенсионирането на Гелсингер.
63-годишният Гелсингер увери както инвеститорите, така и американските държавни служители, които са отговорни за субсидирането на Intel, че производствените му планове остават. Но пълните резултати няма да бъдат известни до следващата година, когато компанията има за цел да върне флагмански чип за лаптоп обратно в собствените си фабрики.
Акциите на Intel загубиха повече от половината от стойността си тази година и бяха заменени миналия месец от Nvidia в индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average. Конкурентът Advanced Micro Devices се покачи с 3.6%, а PHLX Semiconductor Index се покачи с 2.6%.
Компанията посочи главния финансов директор Дейвид Зинснер и старшия изпълнителен директор Мишел Джонстън Холтхаус за временни съглавни изпълнителни директори, докато нейният Борд започне търсенето на нов главен изпълнителен директор. Тези ходове идват по-малко от седмица, след като американската администрация даде 7.86 милиарда долара субсидии на Intel.
Бордът на директорите сформира комисия за търсене на наследник на Гелсингер.
Въпреки че постигнахме значителен напредък във възстановяването на производствената конкурентоспособност и изграждането на способности да бъдем леярна от световна класа, ние знаем, че имаме още много работа за вършене в компанията и сме поели ангажимент да възстановим доверието на инвеститорите“, каза Франк Йери, независим председател на Борда.
Шефът на комуникациите на Intel, Карън Кан, също планира да напусне компанията, според двама души, запознати със ситуацията.
Големи разходи
Гелсингер обяви плана си за промяна през юли 2021 г., когато компанията вече беше дестабилизирана от години на грешни стъпки в производствените си операции и след това започна да харчи. Започна изграждането на нови фабрики на стойност 20 милиарда долара в Охайо и наемането на по-голяма работна сила – 132 000 души – повече, отколкото Intel някога е поддържала дори през дните си като най-големия играч в бизнеса с чипове.
Но разходите съвпаднаха с постпандемичния срив на пазара за лаптопи и персонални компютри, което от своя страна потопи брутните печалби на Intel доста под историческите норми и понижи цената на акциите ѝ, предизвиквайки интерес към поглъщане на компанията.
Разходите в крайна сметка принудиха Гелсингер да излезе с предложения за съкращения и потенциални продажби и отделяне на активи.
Акциите загубиха повече от 60% по време на неговия мандат, така че това не би трябвало да е голяма изненада“, каза Райън Детрик, главен пазарен стратег на инвестиционната консултантска фирма Carson Group.
„Необходимо е ново лидерство, за да се обърнат нещата и е безопасно да се каже, че всяко от основните му стратегически решения е на дъската за рязане.“
Гелсингер също така не успя да предложи ефективен конкурент на чиповете с изкуствен интелект на Nvidia, която започна похода си към превръщането си в компания за 3 трилиона долара чрез захранване на услуги като ChatGPT.
В края на краищата има нужда от водещи продукти, иновации и изпълнение, нито едно от които не видяхме по време на управлението на Пат Гелсингер“, каза Ханс Мозесман, анализатор в Rosenblatt Securities.
Планът за обрат на Гелсингер се съсредоточава върху превръщането на Intel в основен играч в договорното производство за други компании – бизнес модел, наречен „леярна“ в индустрията за чипове. Intel обаче досега е съобщил само за няколко клиенти на леярната си, като Microsoft и Amazon.com, но нито един от тях не може да гарантира достатъчен капацитет на фабриките на Intel, необходим за осигуряване на рентабилността на фабриките.
Разходите, съчетани с липсата на осезаем напредък в леярната на компанията, създадоха напрежение в Борда на директорите, което накара Лип-Бу Тан, член на Борда, който самият беше обърнал пропадаща фирма в производството на чипове, да напусне заради разногласията със стратегията на Гелзингер.