Microsoft постигна 40% повече производителност с 4-дневна работна седмица
Японското поделение на компанията е съкратила продължителността на работните срещи на 30 минути

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Японското подразделение на Microsoft тества четиридневна работна седмица и експериментът показа забележителни резултати сред служителите. Технологичният гигант регистрира почти 40% скок в нивата на производителност след съкращаване на работното време, предава CNBC.
Стъпката е част от по-широк проект за насърчаване на по-здравословен баланс между професионалния и личния живот, наречен „Work Life Choice Challenge”. Проведен е този август сред 2300 служители, които в продължение на един месец са имали тридневна почивка между събота и понеделник. Целта е била да се оценят достойнствата на по-късата работна седмица.
Производителността на труда за периода е скочила с 39.9% спрямо август 2018 г. Междувременно компанията е съкратила продължителността на работните срещи на 30 минути и е увеличила конференциите от разстояние.
Компанията също така отбелязва спад в разходите – 23.1% по-малко потребление на електроенергия и 58.7% по-малко отпечатани хартиени страници.
92.1% от служителите заявяват, че харесват четиридневното работно време, сочи още обратната връзка. Експериментът включва още схеми за самоусъвършенстване и семейни уелнес услуги услуги.
Microsoft Japan планира да направи подобни тестове и през предстоящата зима, насочени към насърчаването на гъвкавото работно време и труд.
Идеята за четиридневна работна седмица привлича все по-голямо внимание на фона на призивите за необходимостта от намаляване на стреса и предотвратяването на преумората у служителите. Един от радетелите на идеята е милиардерът Ричард Брансън, който редовно подчертава ползите от подобряването на благоразположението на работниците.
Влиянието на преумората се усеща остро в Япония, известна като страната с най-дългите работни часове в света. Според правителствено проучване от 2016 г. почти една четвърт от японските компании изискват служителите да работят повече от 80 часа извънреден труд месечно. Япония дори е измислила свой собствен термин за екстремната култура „кароши“, което се превежда като „смърт от преумора“.