Домусчиев: Законът за горивата ощетяваше законния бизнес
Излизането на петролната асоциация от КРИБ е отказ от диалог, смята председателят на КРИБ

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
~ 2 мин.
Не можем със закони да ощетяваме читавия и здрав бизнес. Това каза председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) Кирил Домусчиев по повод днешната позицията на бизнес организацията, с която се подкрепя решението на правителството да се отложи със шест месеца влизането в сила на промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти. Те бяха вкарани в парламента от депутата от „Патриотичния фронт“ Емил Димитров-Ревизоро и приет набързо от депутатите, без да се отчете фактът, че той е в ущърб на малките търговци с горива.
Домусчиев посочи, че законът засяга много сериозни отрасли на икономиката като строителството, металургията, добивната промишленост и т.н.
„Това че някой не е доизпипал закона и не е взел предвид бележките от страна на нашите браншови организации, е проблем, който в никакъв случай не трябва да се прехвърля на организацията. Аз мисля, че в рамките на дни могат да се вземат предвид исканията на Строителната камара и на металурзите, за да могат промените в закона да се реализират в шестмесечния срок“, каза Домусчиев пред „Блиц“.
Той даде пример с промените, засягащи горивата за земеделските производители, които бяха отменени по искане на КРИБ. „Тогава, по време на обсъжданията в залата, присъства и Валентин Златев (председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) – бел. ред.), който пое ангажимент тези поправки да касаят всички засегнати. Законът за административното регулиране на икономическите дейности трябва да се преведе във вид, така че да устройва защитата на правата на секторите в българския бизнес“, каза Домусчиев.
По повод позицията на БПГА и решението на организацията да напусне КРИБ, Кирил Домусчиев заяви, че това представлява отказ от диалог със заинтересованите страни, каквито са Минно-геоложката камара, Строителна камара, металурзите и други браншови организации. „Те щяха да бъдат ощетени, ако този закон бе влязъл в сила още сега. Позицията на КРИБ за отлагане с 6 месеца на влизането в сила на Закона, е на Управителния съвет и отразява в пълна степен становището на организацията“, каза председателят на КРИБ.