С подкрепа от ЕС: Един предприемач с успешен бизнес в Кюстендил
Ако имаш добра идея, после много лесно се постигат нещата, казва собственикът на „Беър Диджитъл Арт“

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
„Ние чертаем вашите мечти“. Това е слоганът на бъдещото архитектурно студио за проектиране на жилищни и промишлени сгради и обекти на Здравко Велинов от Кюстендил. През 2019 г. той печели с проекта си европейско финансиране по програмата Иновации и конкурентоспособност (ОПИК) – един от инструментите на кохезионната политика на Европейския съюз.
Крайната дата за финализиране на проекта е лятото на 2020 г., но тогава идва пандемията от Covid-19 и преобръща всичко, парализира пазара, променя бизнес средата, което налага промяна и в предприемаческата идея.
Промяна в плана
За да се нагоди към промените, Здравко решава, че вместо чертежи ще прави рекламни материали, но няма да се откаже от бизнеса си, колкото и трудно да изглежда.
Не знаехме как да се ориентираме, трудно е да се пренастроиш, но въпреки трудностите на Covid и войната успяхме", разказва той пред Economic.bg.
Всички дейности и цели по проекта му се реализират като по него той закупува голяма част от необходимото оборудване и техника. От първоначалната концепция за архитектурно студио, днес "Беър Диджитъл Арт" функционира като рекламно, или място за дигитален печат, където се изработват лога, визии, отпечатват се визитки, снимки, картини, карикатури, репродукции на картини, фототапети и др.
Една от закупените машини за печат е с марката Epson – високопроизводителна, с високо качество – "това е хубавото при нея и въпреки че повечето хора търсят евтиното, аз залагам на качеството", категоричен е Велинов.
Фототехниката, закупена по проекта, с която е предвидено да се снимат готовите сгради, все още не се използва, но предприемачът казва, че няма да я остави така и вече има идея как да я включи в дейността си.
Той не е спирал да търси хора, които да назначи, но среща проблем с квалификацията им и „безотговорността“ на голяма част от тях, казва той.
Пазарът в Кюстендил е малък, затова студиото вече има клиенти и от София, Благоевград, Шумен, Стара Загора. Плановете са развитието му да продължи в онлайн среда, където възможностите вече са неограничени.
ЕС в подкрепа на предприемачеството
Велинов разказва, че ако я нямаше европейската подкрепа, дори нямаше да се опита да реализира идеята си заради пандемията. Една от възможностите, които предоставя ОПИК 2014 – 2020 г., е именно за финансови инструменти в областта на предприемачеството, както и успешното реализиране на нови бизнес идеи, успешното и ускоряващо развитие на съществуващи предприемачески фирми.
Стойността на проекта му е общо 249 хил. лв., като от Европейския фонд за регионално развитие за него са отпуснати 169.6 хил. лв., националното финансиране е 30 хил. лв., а собственото – близо 50 хил. лв.
Както беше в ситуацията в Covid пандемията, човек не може да се справи сам – за да ги купиш тези машини, трябва да изтеглиш кредит, като изтеглиш кредит, трябва да плащаш вноските, като нямаш работа, не можеш да ги плащаш и банката ти взима машините.“
Европейските средства са нещо хубаво, ако се използват правилно и не се злоупотребява с тях.
„За мен, ако си направиш правилно сметката и знаеш как да вложиш правилно средствата спрямо ситуацията, можеш да развиеш спокойно един доста добър бизнес. В него голяма част от средствата са ти „дарени“, само при условие, че ти си вършиш работата и изпълниш бизнес плана си“, казва той по повод значението на подкрепата от Брюксел.
Освен да развива бизнеса си, предприемачът дава и пример на местните ученици от паралелката по графичен дизайн в града. Той споделя на младежите, че за да се развие един бизнес, най-важна е идеята и да имаш план.
Ако имаш добра идея, после много лесно се постигат нещата.“
"Не се оставяйте, мислете, в този свят за един месец можеш да станеш милионер – ако направиш хубав проект, има платформи като Etsy и TikTok, след което като го пуснеш за 10 долара и го купят 10 хил. човека – ти вече си милионер".
Не е трудно да успееш, сега си позициониран в целия свят и той е твой".
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.