ЕК одобри новата ПРСР
Кризата в млечния сектор е общоевропейска, ще се търсят нови пазари
Имаме одобрена Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред БНТ. По думите й това е голям успех. „По-малко от 6 месеца, след като сме в мандат и започнахме програмата предпоследни – тя беше върната с много тежки бележки, ние сме в първата половина на одобрените програми”, заяви тя и добави, че от общия ресурс 2,9 млрд. евро, 2,3 млрд. евро са европейски средства.
„И животновъдите ще могат да ползват мерки както на глава животно за хуманно отношение за първи път по Ос 2 за агроекология, така и за инвестиции”, уточни министърът. Тя заяви също така, че не само е одобрена програмата в първата й половина, но и вече са отворени първите мерки.
„След като получихме одобрение от Брюксел, предстои бюджетиране на аванса и подготовка на наредбите за съответните мерки“, обяви министърът.
Тя информира, че в момента върви прием по мярка 4.1, която се радва на изключителен интерес. Има подадени 2168 проекта, 1000 от тях в последните 3 дни. Проектите са за близо 1 млрд. лева, като поисканата субсидия е 536 млн. лева. Бюджетът, който сме обявили за тази мярка, е в размер на 300 млн. лева, която означава, че тези проекти ще бъдат класирани според съответните критерии и за някои от тях няма да има финансиране.
Танева съобщи, че втората мярка, която ще се отвори, е „Млад фермер“. „Утре заседава Комитета по наблюдение на критериите за тази мярка и в края на юни смятаме да я отворим.“
„През есента смятаме да отворим мярка 4.2, която е за преработвателната промишленост и инвестициите в нея. Тази за малките стопанства – 6.3 ще бъде отворена в началото на следващата година“, анонсира министърът.
По повод предстоящия национален протест на животновъдите заради ниската изкупна цена на млякото, Танева заяви, че кризата в млечния сектор е не само национална, а общоевропейска. Тя посочи като причини за това отпадането на млечните квоти и последиците от руското ембарго.
Министърът заяви своята ангажираност с проблема и обяви, че въпросът вече е поставен и в Брюксел. Националните власти искат финансова помощ от ЕС, с която да обезщетят млечния сектор и да се избегне фалита на производители и преработватели.
По повод изкупната цена на млякото в България, Танева заяви, че държавата не може да въведе гарантирана цена, тя се формира на пазарен принцип. Националните институции по-скоро могат да помогнат със съответните регулации да се ограничат злоупотребите в сектора.
Министърът на земеделието съобщи и че се търсят нови пазари за българската земеделска продукция. Текат преговори с Катар и други арабски държави за инвестиции в селското ни стопанство и износ на съответната продукция в Близкия изток.