ЕП отхвърля компромиса страните-членки сами да решават за ГМО
Комисията иска да промени предложението по технически причини
Законодателите на ЕС отхвърлиха трудно извоювания компромис, който позволява на държавите-членки сами да решат дали да забранят за отглеждане генетично модифицирани култури.
Екологичната комисия към Европейския парламент иска да отхвърли предложението на ЕК по технически причини, а не що се отнася до здравето и безопасността, които в продължение на много години попречиха на 28-членния блок да постигне обща позиция по отношение на ГМО. Решението бе взето с 47:3 гласа, предава Euroactiv.
"Членовете са загрижени, че предложението може да се окаже неприложимо и да доведе до повторното въвеждане на граничен контрол между про и анти-ГМО страни", се казва в изявление на парламента. Тези промени ще отбележат сериозно нарушение на правилата на единния неприкосновен пазар на блока, които има за цел да гарантира равни условия в целия Европейски съюз.
"Преобладаващото мнозинство в Комисията не иска да застраши вътрешния пазар", каза председателят на Комисията по околна среда Джовани Ла Виа. "Според нас, съществуващото законодателство следва да остане в сила и страните-членки трябва да поемат своите отговорности да вземат решение заедно на ниво ЕС, вместо да въвеждат национални забрани", каза той.
ГМО са изключително спорна тема в ЕС и Европейския парламент. Някои държави-членки обаче смятат, че ГМО са важна част от бъдещето, особено за земеделието, други мислят обратното. Комисията в продължение на години се опитва да се преодолее двете спорни позиции за ГМО. Тези, които искат да отглеждат и ГМО могат да го направят, а на тези, които не искат да го правят, ще бъде позволено да го забранят.
Комисията заяви миналата седмица, че 19 държави на ЕС поискаха пълна или частична забрана за отглеждането на територията им на генно-модифицирани култури (ГМО), прилагайки новия европейски закон.
По внесеното предложение ще се гласува на Европейска комисия на 28 октомври, когато се очаква то да бъде отхвърлено.