Европейската седмица на градовете и регионите 2024 – какво да очакваме?
Журналистически екип на Economic.bg и тази година ще проследи събитието и ще отрази най-важните моменти от него

© ECONOMIC.BG / ЕК
Знаете ли, че една трета от общия бюджет на Европейския съюз за програмния период 2021 – 2027 г. е заделен за финансиране по политиката на сближаване? В числово изражение това представлява 392 милиарда евро – значителна част от които ще направят енергийния преход в държавите членки не само в по-екологичен, но и по-справедлив.
През последните две десетилетия страните, които се присъединиха към ЕС, отчитат осезаемо увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението – от 52 до 80% от средното за ЕС – тенденция, която ясно показва положителното въздействие на политиката на сближаване.
Следователно тя е и основната инвестиционна политика на ЕС. Имайки предвид този важен факт, Economic.bg се отправя към 22-рата Европейска седмица на градовете и регионите, която ще се проведе от 7 до 10 октомври в Брюксел.
През годините това събитие се превърна във водеща европейска платформа, която обединява политици, експерти и заинтересовани страни, обсъждащи ключовите предизвикателства, пред които са изправени регионите и градовете в Европа.
Какво да очакваме от тазгодишното издание?
Европейската седмица на градовете и регионите се организира от Генерална дирекция за регионална и градска политика (DG REGIO) на Европейската комисия и Европейския комитет на регионите (CoR).
Тази година домакините очакват около 5000 участници в рамките на почти 200 сесии, обхващащи целия диапазон от теми на политиката на сближаване – от регионален растеж чрез иновации до ангажиране на гражданите в местни контексти.
Наградите Regiostars ще бъдат важен елемент на събитието и нещо, което организаторите искат да популяризират, тъй като те хвърлят светлина върху проекти, финансирани от ЕС, които демонстрират иновативност и приобщаване в регионалното развитие. Чрез фокуса си върху решенията на общите предизвикателства и улавянето на ключови възможности, Regiostars вдъхновява регионите да водят все по-въздействаща регионална политика.
България има свой представител на тазгодишните награди – компанията Swipe, чиято цел е да рециклира употребявани смартфони и електроника, намалявайки отпадъците от тях и насърчавайки устойчивото потребление. Гласуването е отворено до 9 октомври 2024 г. Проектът се финансира от кохезионната политика на Европейския съюз.
Economic.bg ще изпрати свой журналистически екип, който да проследи и отрази предизвикателствата и възможностите за справедлив преход, които ще бъдат дискутирани по време на европейското събитие. Ще се стремим да представим както общото, така и специфичното – параметри, които дефинират този ключов процес по пътя към една по-зелена и справедлива Европа на бъдещето.
Следете Economic.bg редовно, за да бъдете информирани за начина, по който справедливият преход трансформира Европа.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.