Европейският инвестиционен фонд е вложил €1 млрд. в малкия бизнес
Китай инвестира все повече в България и Югоизточна Европа

Европейският инвестиционен фонд е вложил над 1 млрд. евро в
българските малки и средни фирми през последните години. Това обяви Филип Кирев,
шеф на политическия кабинет на министъра в Министерство на икономиката по време
на 11-ото издание на форума „Сделки и инвеститори“, организиран от „Капитал“,
предаде репортер на Economic.bg.
„Европейският инвестиционен фонд успя чрез умело таргетирани финансови инструменти и с добре управлявани средства да стабилизира българската икономика, инвестирайки около 1 млрд. евро в над 10 хил. малки и средни предприятия“, посочи Кирев.
„Той успя да запълни финансовата празнина у нас, образувала се след световната финансова криза и подпомогна българските фирми, когато положението и в Европа, и в света беше изключително тежко“, подчерта той.
Експерти очертаха тенденциите в областта на сливанията и придобиванията през последната година. Три основни фактора оформят насоките на развитие на този пазар: технологиите, регулациите, различният начин на правене на бизнес.
В Европа се съществяват все повече, но по-малки сделки. Наблюдава се рекордна цифра провалени сделки. Инвеститорите вече се насочват към нов тип активи.
„Компаниите, които искат да се разширяват, имат съвсем различна структура на разходите и проявяват интерес към напълно различни таргети“, подчерта Божидар Нейчев, управляващ съдружник за Централна и Източна Европа на PricewaterhouseCoopers.
Компаниите стават все по-конкурентни – пазарният дял на най-големите играчи се свива, а по-малките се разрастват. Това се наблюдава във всички сектори.
Постепенно се размиват границите между финансови и стратегически инвеститори. Големи компании, някои от които опериращи в областта на комуналните услуги, се превръщат в частни капиталови инвеститори, купувайки стартъпи.
Инвеститорите вече задържат активите си за по-дълъг период от време, преди да ги препродадат. „Ако преди са ги задържали 3-4 години, в момента тенденцията е за 5-6 години. Това зависи и от вижданията на конкретния инвеститор“, отбеляза Нейчев.
Наблюдават се все повече сделки между различни сектори – така инвеститорите диверсифицират портфейла и дейността си.
Югоизточна Европа е третият най-атрактивен за инвестиции регион в света след САЩ и Азия. Има много активи, които се продават. Най-много сделки се осъществяват в държави като Полша и Чехия, тъй като там са най-апетитните активи за инвестиции.
Инвеститорите се съсредоточават в сделки от порядъка на 5-10 млн. евро. Все още не е ясно дали тази тенденция е характерна само за изминалата година или ще се запази и занапред.
Китай проявява все по-сериозна активност спрямо Югоизточна Европа. В България също се наблюдават все повече китайски инвестиции през няколко фонда с китайски капитали, подобен е трендът и в съседните държави, а в някои от Китай вече има и банки. „Китайците вече не са наблюдатели, а ще бъдат много по-активни участници на нашите пазари“, заключи Нейчев.