Край на лесните пари: Фед вдига лихвите за първи път от 2018 г.
Задават се още няколко увеличения на хоризонта

© ECONOMIC.BG / БТА
Централната банка на САЩ одобри днес първото увеличение на основния лихвен процент от повече от три години насам. Ходът бележи края на ерата на лесните пари – политика, която Федералният резерв следваше в отговор на пандемията. Той идва очаквано на фона на растящата инфлация в Америка.
След като запази базовия си лихвен процент близо до нула от началото на пандемията от коронавирус, определящият политики Федерален комитет за отворен пазар заяви, че ще повиши лихвата с четвърт процентен пункт, или 25 базисни пункта. Това означава, че лихвата сега ще бъде в диапазона от 0.25%-0.5%.
Това незабавно ще доведе до по-високи разходи за финансиране на потребителски заеми и кредити за фирмите. Служители на Фед посочиха, че увеличението ще дойде с по-бавен икономически растеж тази година.
Цените се покачиха през последната година и това се отрази на по-голямата част от американците. Инфлацията в страната се изстреля доста над дългосрочната цел на Фед от 2%, което пък сега логично доведе до повишаването на лихвения процент.
Комисията предвижда да увеличава лихвените проценти на всяко от оставащите си шест заседания тази година. Тя очаква още три повишения през 2023 г. и нито едно през 2024 г.
Повишаването на лихвите бе одобрено с един глас против. Президентът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард настояваше за увеличение с 50 базисни пункта.
За последно комисията повиши лихвите през декември 2018 г., а от следващия юли започна да ги намалява.
Но по време на пандемията цените се повишиха на фона на голямото търсене, хаоса при веригата на доставки и по-високите разходи за енергия. Първоначално председателят на Фед Джером Пауъл нарече инфлацията, предизвикана от пандемията, „преходна“. По време на изслушване в Конгреса през миналия ноември обаче смени наратива.
През февруари потребителските цени бяха със 7.9% по-високи на годишна база, докато цените за американските производители нараснаха с 10% през същия период.
Междувременно възстановяването на пазара на труда в САЩ настъпи бързо след шока от локдауна през пролетта на 2020 г., което доведе до най-голямата загуба на работни места в историята. Към февруари в страната все още липсва 2.1 милиона работни места в сравнение със същия месец две години по-рано.