Фед трябва да вдигне лихвите до 2% тази година
Според президента на Фед-Чикаго това ще се случва с по 0.25% по време на всяко заседание на FOMC

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Федералният резерв трябва да увеличи тази година лихвения процент до неговата „неутрална“ позиция, което предполага до седем повишения с по четвърт пункта. Това каза президентът на Федералната резервна банка на Чикаго Чарлз Евънс каза, цитиран от Bloomberg.
Ако увеличаваме с по 25 базисни точки лихвата на всяка среща, което може да е повече, отколкото смятам, че е от съществено значение, но ако го правим на всяка среща, ще завършим годината на 1.75 – 2%“, каза той в интервю за CNBC, позовавайки се на целевия диапазон за еталонния лихвен процент на Фед за овърнайт депозити.
„Това е достатъчно близо до неутралното ниво, за да можем да предприемем бързи действия, ако е необходимо. Или бихме могли да се придържаме, или бихме могли да отстъпим, ако случаят е такъв.“
Така нареченият неутрален лихвен процент в паричната политика е теоретично ниво, което нито ускорява, нито забавя икономиката. Членовете на Управителния съвет на Фед през декември изчислиха, че това е около 2.5%, според тяхната средна прогноза.
Изказването на Евънс идва след данните за заетостта, която е нараснала, и заплатите, които растат по-бавно през февруари.
Заетите в икономиката са се увеличили с 678 000 миналия месец, а нарастването е широко разпространено сред повечето сектори на икономиката. Докладът на Министерството на труда показва още, че нивото на безработица е спаднало до 3.8%.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза на депутатите по-рано тази седмица, че е подкрепил повишаването на лихвените проценти с четвърт пункт, което ще се случи на срещата на централната банка на 15-16 март. И това ще бъде началото на серия от увеличения, за да се пребори с най-голямата инфлация от 40 години.
Неговите забележки, които бяха необичайно откровени толкова близо до следващото заседание на Федералния комитет по отворените пазари (FOMC), на практика елиминира възможността за увеличение с половин пункт, каквото някои длъжностни лица обсъждаха. Пауъл все пак каза, че FOMC може да действа и по-агресивно, ако е необходимо занапред.
Фед ще направи необходимото, за да охлади ценовия натиск, като същевременно предупреди, че инвазията на Русия в Украйна е източник на голяма несигурност, която повиши цените на петрола и ще тласне инфлацията още по-високо и потенциално ще навреди на растежа.