Финансовите пазари се обясниха в любов на Макрон
Икономическата програма на потенциалния нов френски президент има доста „симпатични“ послания

След резултатите
от първия тур на президентските избори във Франция настъпи пазарна еуфория,
която може да бъде сравнена с пазарното движение след победата на Тръмп. На
какво се дължи това? Истината е, че в икономическата програма на потенциалния нов френски президент има доста
„симпатични“ послания. А ето и част от тях: намаляване на публичните разходи до
2022 година с 60 млрд. евро, което ще ги свие до 52% от БВП спрямо 55% понастоящем; намаляване
на държавните служители със 120 хиляди;
поддържане на бюджетния дефицит под 3% от БВП; намаляване на корпоративните данъци от 33 на
25%; увеличаване на програмите за
обучение на безработни и зелена енергия с 50 млрд. евро; увеличаване на обезщетенията при безработица на предприемачи,
фермери, самоосигуряващи се и т.н.
Според изследване на Bank of America Merrill Lynch през последната седмица е отчетен най-големия поток на инвестиции в акции от 2015 г. насам. Нови 21 млрд. долара са инвестирани на фондовите пазари. Резултатът от еуфорията „Макрон“ е нарастване с 2.4 млрд. долара само на инвестициите в европейски акции. Индексът, който отчита състоянието на френската фондова борса CAC 40 достигна деветгодишен връх. Истината е, че имаме и доста добро представяне на европейските икономики като цяло, което допълнително изостри апетита на инвеститорите за поемане на риск. В облигации бяха налети допълнително 10.9 млрд. долара.
Водената от Европейската централна банка парична политика остави инвестициите в акции без алтернатива. Разбира се, че инвеститорите си задават все по-често въпроса, докога ще продължи този цикъл. Добрите икономически индикатори за големите икономики обаче загатват все по-„очевадно“, че сме почти на финалната права. Паричната политика по затягане на кредитните условия в САЩ вече е факт. В Европа най-проблемен продължава да бъде пазарът на труда. Да, но в този конкретен случай не става въпрос за кредитни условия, а за сериозни структурни проблеми. Пазарът на труда има нужда от значително подобряване на гъвкавостта по наемане и уволняване на работна ръка. Друго решение няма.
И така, остава на втория тур Макрон да затвърди водещата си позиция, но както казват по-старите дилъри: „Победата на Макрон вече е дисконтирана от финансовите пазари.“ Така че внимавайте!