Газопроводът „Посейдон“ стъпка към „Южен Поток“?
Руски медии смятат, че възраждането на проекта е напълно възможно
Споразумението за газопровода „Посейдон“ може да се окаже „голяма стъпка“ към възраждането на проекта „Южен поток“, в който България е ключов фактор, смятат експерти, предаде РИА Новости.
Предвид напрегнатите отношения между Русия и Турция след свалянето на руски самолет на границата със Сирия, е напълно възможно възстановяването на „Южен поток“ през страната ни. В края на 2015 г. българското правителство намекна желанието за сътрудничеството с Русия в газовата сфера.
Печеливши от влошаването на отношенията между Русия и Турция ще са България, Гърция, а също и Италия, в чиято южна част ще бъде изграден газов хъб, тъй като там ще завършват и „Посейдон“, и Трансадриатическият газопровод с азербайджански газ, пише Дойче Веле.
„Посейдон“ може да бъде както продължение на „Турски поток“, така и на „Южен потокЮ, заяви главният анализатор на Vygon Consulting Мария Белова. Тя коментира, че Русия при всички случаи трябва да направи необходимото и да минимизира транзита на газ през Украйна, коментира и ВВС.
До края на 2016 г. "Газпром", Edison и DEPA ще направят техническо-икономическа оценка на газовите доставки по дъното на Черно море, посочи шефът на „Газпром“ Алексей Миллер по време на среща с президента на Русия Владимир Путин, съобщи ТАСС. „С партньорите от ЕС се базираме на проекта, изготвен и разработен от гръцки, италиански и френски колеги, т. нар. проект „Посейдон: 12 млрд. куб. метра азербайджански газ от Гърция по дъното на Йонийско море до Южна Италия“, каза той и добави, че властите в Италия и Гърция също са подкрепили проекта.
На 24 февруари „Газпром“, италианската компания Edison и гръцката DEPA подписаха меморандум за възраждането на газопровода „Посейдон“, който ще доставя газ от Русия по дъното на Черно море през трети страни към Гърция и Италия.