Германия на път да забрани фракинга
Проектозакон предвижда само проучвания при строг контрол

Германският канцлер Ангела Меркел стартира проектозакон, който налага ефективна забрана за спорната и обсъждана техника фракинг при добива на шистов газ, съобщи агенция Ройтерс.
При фракинг, или хидравлично разбиване, се включват взривни химикали и вода в скални образувания, за да се освободи газ. Възражение и опозицията срещу тази технология е много силно изразена в Германия поради опасността от замърсяване на питейната вода.
Министърът на околната среда Барбара Хендрикс каза, че новият закон ще въведе много строги условия за фракинг в Германия.
"Защита на здравето и питейна вода са най-важните приоритети. Поради тази причина, ние искаме да се ограничим фракинга доколкото е възможно," каза Хендрикс на пресконференция.
Новият закон, който сега отива в парламента за одобрение, ще наложи пълна забрана за добив на шистов газ в следващите няколко години и само позволява научни проучвателни сондажи при строги условия. Целта на тези сондажи е да се направи оценка на рисковете и въздействието на тази техника върху околната среда.
Законът би могъл да позволи добив на шистов газ за търговска цел в изключителни случаи от 2019, но само след успешна проучвателни сондажи и одобрението на специална комисия.
Представители на газовата индустрия в Германия предупредиха, че ограничаването на фракинг технологията може да увеличи зависимостта на страната от внос на енергия, и то в момент, когато геополитическите проблеми, особено относно Украйна и региона, се увеличават. Лобистки групи описаха мярката като "напълно неадекватна".
За миналата година вноса на газ от Русия за Германия възлиза на 37 на сто от доставките на страната. Само 12 процента от нуждите на Германия са били покрити от собствените им резерви.
Законодателството ще позволи фракинг за дълбоко залегнал, "стегнат" газ - технология, която е била използвана в продължение на десетилетия в Германия. Но дори този тип фракинг ще бъде обект на по-строги правила и одит, каза министър Хендрикс.
Забраната обхваща всички райони, които доставят питейна вода, включително язовири и водоеми. Фракинг до дълбочина от 3000 метра също ще бъде забранен.
Протестите срещу фракинга продължават в Германия и 79% от анкетираните в проучване на общественото мнение през 2013 г. са били в полза на строги екологични регулации при тази технология.