Хонконг е спокоен пристан за руския бизнес
Китайските власти са дружески настроени към Москва и отказват да й налагат санкции заради войната в Украйна

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Руските компании, включително и държавните, търсят място, където да се приютят от санкциите на Запада. Някои компании вече бягат към Дубай, но много по-добра алтернатива за тях може да се окаже Хонконг, пише Bloomberg.
Много руски бизнесмени са се свързали с адвокатски кантори, които да им помогнат да намерят "по-приятелска юрисдикция" от места като Ню Йорк и Лондон”, коментира Шърман Йен, управляващ партньор в ONC Lawyers.
Още поне две адвокатски кантори от континенталната част на Китай са ангажирани от руски компании, за да бъде намерен пристан от санкциите на Запада, според източници на Bloomberg. Някои от тях просто ще се регистрират на територията на китайския административен район със специален статут, но ще продължат дейността си в Русия.
Докато китайските власти са в дружески отношения с Москва и отказват да налагат санкции заради войната в Украйна, Хонконг ще предлага и алтернатива за руските капитали. Вече има и първите признаци - преди седмица яхтата на стойност 500 млн. долара на Алексей Мордашов акостира на пристанището в Хонконг. Милиардерът се сочи като третия по богатство човек в Русия и е най-големият акционер в "Северстал". Западът наложи санкции срещу Мордашов заради близките му контакти с руския президент Владимир Путин.
Сега на преден план изниква въпросът дали банкерите и счетоводните компании в Хонконг ще приемат идеята да работят с руските фирми, излагайки се на риск от вторични санкции. Дори и китайски банки, които работят в Хонконг, избягваха операции с физически и юридически лица, попаднали под санкциите на САЩ заради потушаването на протестите през 2019 г.
Преди няколко дни и Държавният департамент на САЩ изказа опасенията си, че Хонконг може да бъде използван, за да бъдат избегнати санкциите.
Репутацията на Хонконг като финансов център зависи от желанието му да спазва международните закони и стандарти”, заяви говорителят на институцията.
Според Държавният департамент на САЩ бизнесът с руснаци, които са под санкциите на редица държави, повдига въпроси относно "прозрачността на бизнес средата".
Някои от руските гиганти вече са в Хонконг. Например "Русал", която е под санкции от 2019 г., е на местната фондова борса. Голям брой руски компании, сред които търговци на дребно и предоставящи финансови услуги, искат да я последват.
Ново седалище търси и Polymetal International. Акциите на компанията, която има активи в Русия и в Казахстан, се търгуват на Лондонската фондова борса и на Московската фондова борса. Ръководството й иска да раздели бизнеса си, но с указ на руския президент са забранени трансакциите на компании, регистрирани във "вражески държави".